Надал сака да ја прекине доминацијата на Ѓоковиќ

EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Рафаел Надал ги започна подготовките за продолжение на сезоната кога продолжува во САД и Канада, а првиот турнир на кој ќе настапи ќе биде Мастерсот во Торонто кој ќе треба да претставува загревање пред настапот на УС Опен.

Целта на Надал е да ја прекине доминацијата на Новак Ѓоковиќ, односно да триумфира на УС Опен и да го спречи српскиот тенисер да ги освои сите четири грен слем турнири во една година, и во исто време повторно да биде пред него по бројот на освоени грен слем титули.

– Многу сум среќен што се враќам во Канада и ќе играм во Торонто. Ова е фантастичен турнир на кој имав неколку неверојатни мечеви. Искрено, го освоив турнирот кога последен пат играв тука и би сакал да ја одбранам титулата и повторно да бидам со своите навивачи од Канада – изјави Надал.

Видео на денот