Надал: Ова се случува само еднаш во 1.000 меча

Надал со 2:1 во сетови го совлада Данил Медведев откако во третиот сет губеше со 1:5 во гемови.

– Не играв најдобро што можам, далеку сум од тоа. Се надевам дека ќе бидам подобар во наредните дуели. Оваа победа беше комбинација на различни фактори: среќа, грешките на Данил и моите добри моменти на крајот. Генерално сум задоволен со начинот на кој играм во Лондон, посебно ако се знае дека не тренирав со вообичаеното темпо поради повредата. Меч како денешниот и ваков пресврт се случува само еднаш во 1.000 натпревари. Многу ми е мило за победата, но во исто време ми е жал за Данил, кој треба да се гордее со играта и резултатите во последниот период – вели Надал кој објасни како размислуваше кога губеше во третиот сет:

Прочитајте и...  Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

– На 1:5 мислев дека за пет минути ќе бидам во соблекувалната. Тогаш играв без притисок бидејќи бев блиску до пораз. На 2:5 бев свесен дека пресврт против Медведев е екстремно невозможен. Дококу игравме на земја, ќе размислував поинаку бидејќи се играат повеќе поени, но на ваква подлога, мислите ми беа во соблекувалната. Но, на 3:5 веќе почнав да верувам дека можам да направам пресврт.

Прочитај повеќе

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат