10 C
Скопје

Национална кампања „Ги запознаваме ретките болести“: Февруари месец со 28 дена и 28 ретки дијагнози

Во знак на поддршка на лицата кои се борат со ретки болести, денеска почнува националната кампања „Ги запознаваме ретките болести 2021″, во чии рамки ќе биде осветлена и Самуиловата тврдина, како едно од најважните обележја на Охрид.

– Во месецот со најмалку денови во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој”, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена, и оваа година ќе се обидеме поблиску да ве запознаеме со ретките болести. Преку соодветни текстови, видео и аудио записи ќе се запознае јавноста со ретките дијагнози од кои заболуваат граѓаните во нашата земја. Проектот е од информативно-едукативен карактер на кој работеа професори и доктори од Детската клиника и Клиниката за Неврологија во Скопје во текот на изминатата година, велат организаторите.

Прочитајте и...  Фаучи: Вакцината „Астра-Зенека" има добра ефикасност, но во овој момент нема да ни треба

Тие потенцираат дека со овој проект сакаат да ја подигнат јавната свест, со цел да се доближат проблемите и предизвиците со кои се соочуваат семејствата со ретки болести до јавноста и до институциите. Изработени се 28 текстови за веб-портали, 28 аудио клипови и 28 видео клипови на македонски и на албански јазик. На овој начин ќе се продолжи континуитетот со запознавањето на општата популација со ретките дијагнози.

Осветлувањето на Самоиловата тврдина, која ќе биде осветлена во текот на целиот месец февруари е дел од глобалниот повик на ЕУРОРДИС за осветлување на локални и национални згради и споменици.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар