На Кирјос му фали „даска“ во глава – Слободен печат
ОстанатoСпорт

На Кирјос му фали „даска“ во глава

Вујкото и поранешниот тренер на Рафаел Надал, Тони, изјави дека однесувањето на Австралијанецот не е добро за тенисерот но и самиот спорт.

Од почетокот на кариерата, Ник Кирјос, наместо со талентот, вниманието кон себе го привлекува со своето непримерно однесување.

Последниот испад на Кирјос е на Мастерсот во Рим од кој е дисквалификуван поради низа инциденти кои ги направи за време на дуелот со Каспер Руд. Австралијанецот незадоволен од однесувањето на навивачите но и на линискиот судија, влезе во расправија со главниот судија, потоа фрли столче на терен поради што загуби гем, и на крајот самоиницијативно го напути теренот.

Тоа донесе до дисквалификација на Кирјос од Мастерсот во Рим, а еден од многумината кои го осудија ваквото однесување е и вујкото и поранешниот тренер на Рафаел Надал, Тони Надал.

– Видев што се случи и навистина и болно. Кирјос влезе во ритам кој само му штети, му фали некоја даска во главата бидејќи ова не е нормално однесување за еден тенисер. Во овој момент тој е многу лош за тенисот. Тоа што АТП треба да го направи е да не му дава публицитет на Кирјос, тој воопшто не прави ништо добро за тенисот и потребна му е суспензија – вели Тони Надал.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close