Молеровиќ: Ја живееме четвртата дигитална револуција – не смееме да дозволиме да им ја крадеме иднината на нашите деца (ВИДЕО)

-Ја живееме четвртата дигитална револуција. За 4 месеци се направени промени кои што не се направени за 40 години. Како ќе се вклучиме во овој процес зависи од нашите капацитети. Се соочивме со исклучително предизвикувачка ситуација да воспоставиме систем на образование кој ни е непознат иако во светот десетина години се работи на он лајн учење, вели директорката на ОУ Гоце Делчев и мотивациски говорник Наде Молеровиќ во своето гостување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“.

-Треба да уживаме во процесот на учење на она што не го знаеме. Но за жал повеќето размислуваме – ако не знам треба да се срамам и да се чувствувам мизерно . Но тоа не е вистинскиот начин која е целта на учењето. Визијата, целта, вредностите мора д асе сменат затоа што се променија драстично условите. Иднината се менува толку брзо и не смее да дозволиме да им ја крадеме иднината на нашите деца, изјави Молеровиќ.

Прочитајте и...  Во петок министерска средба на ЕУ за санкции кон Белорусија

Прочитај повеќе

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште

Во Кина откриле коронавирус на пакети со замрзнати морски ракчиња од Еквадор

Слободен печат

Шпан: Не е важно кој е прв, важно е вакцината да биде ефикасна

Слободен печат

Нови 139 заболени од коронавирус, еден починат, 239 оздравени пациенти

Слободен печат

ДУИ предложи дневен ред за утрешната средба со челниците од албанскиот политички блок

МИА Агенција