МНР им се извини на Корејците кои беа навредувани во Скопје

„Остро го осудуваме овој изолиран чин на говор на омраза, расизам, ксенофобија и нетолеранција, што се коси со темелните вредности на македонското општество и очекуваме надлежните органи да го откријат и соодветно санкционираат сторителот“, соопшти МНР.

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи Зоран Попов денеска ги прими и упати извинување до претставниците на невладина организација од Република Кореа кои беа изложени на вербален акт на нетрпеливост и ксенофобија во центарот на Скопје.

– Остро го осудуваме овој изолиран чин на говор на омраза, расизам, ксенофобија и нетолеранција, што се коси со темелните вредности на македонското општество и очекуваме надлежните органи да го откријат и соодветно санкционираат сторителот – соопшти МНР.

Воедно, се посочува дека борбата против говорот на омраза, расизмот, расната дискриминација, ксенофобијата и други видови нетолеранција треба да биде една од најважните вредности на нашето општество, особено имајќи ја предвид неговата мултикултурална димензија.

-Таа борба треба да биде императив на сите институции, но и на граѓаните на нашата земја – стои во соопштението.

Азијците од корона-видеото, биле од Обединети Нации и ја учеле македонската младина за мир и толеранција

Ова видео ги запали социјалните мрежи – „Мрш од тука, короништа едни“

Прочитајте и...  Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Прочитај повеќе

Хаос во Минеаполис: Пожари и грабежи за време на протестот за смртта на Афроамериканецот Флојд (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

МВР: Во изминатото деноноќие на 70 лица им се издадени решенија за изолација

Слободен печат

Андоновиќ: Трамп удри по оружјето од кое пукаше

Слободен печат

Филипче: Ја одржавме епидемијата под контрола

Слободен печат

Атанасов: Јанкуловски на незаконски и шверцерски начин се обидува да добие втор мандат за ректор (ВИДЕО)

Слободен печат

Света Гора се отвора од 1 јуни: Посебни мерки и ограничен број на посетители

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Продолжува платеното породилно отсуство, бремените и натаму се ослободени од работа

Утре без струја дел од корисниците во Аеродром, Кисела Вода, Чаир и Центар

Слободен печат

Желбата за живот посилна од коронавирусот: Излечена старица со 111 години

Слободен печат

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април 

Слободен печат

Фругалската четворка против економскиот план на Меркел и Макрон

Слободен печат

Слободата ја добивме, да внимаваме да не ни се удри од глава!

Михаило Донев