Tag : мир

Забава Магазин

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат
На 21 февруари е дизајниран симболот за мир, кој подоцна има големо влијание во музиката, па слободно може да се смета за голем историски момент...
Вести Македонија Слајдер

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Преспанскиот договор

Слободен печат
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која...
Жена Магазин

Ако победи, Грета Тунберг ќе биде САМО 18-та ЖЕНА која примила Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Грета Тунберг, младата активистка за животна средина и климатски промени, основач на уличното движење „ „Петоци за иднината“, е номинирана за Нобелова награда за мир...
Вести Македонија Слајдер

МНР им се извини на Корејците кои беа навредувани во Скопје

Слободен печат
Државниот секретар во Министерството за надворешни работи Зоран Попов денеска ги прими и упати извинување до претставниците на невладина организација од Република Кореа кои беа...
Вести Свет

Фон дер Лајен: Прекинот на огнот во Либија е првиот чекор во вистинска насока

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска го поздрави прекинот на огнот во Либија, што го иницираа Русија и Турција. Таа порача дека...
Вести Свет

Норвешки пратеник предлага НАТО да ја добие Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Норвешкиот пратеник Ерлен Виборг објави дека го предложил НАТО, најголемиот воен сојуз во историјата, за Нобелова награда за мир во 2020 година. „Преку своето постоење,...
Еспресо Шоу биз

И кучињата „се палат“ на неа, Кејт Бекинсејл нема мир ниту на фризер (ВИДЕО)

Слободен печат
Погледнете ја новата објава на Кејт Бекинсејл на нејзиниот Инстаграм профил и веднаш ќе сфатите дека оваа атрактивна актерка нема мир ниту кога е на...
Вести Свет

Захарова: Европските надежи се урнаа како Берлинскиот ѕид

Слободен печат
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа,...
Вести Свет

Гутереш: Изготвување на нов устав на Сирија е чекор кон мирот

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека првиот состанок на комитетот за нацрт новиот устав на Сирија утре во Женева претставува „единствена...
Вести Економија

Засадено дрво на мирот во дворот на Царинската управа

МИА Агенција
Министерката за финансии Нина Ангеловска, генералниот секретар на Светската царинска организација (СЦО) Кунио Микурија и директорот на Царинската управа Ѓоко Танасоски денеска во дворот на...