Tag : мир

Вести Економија

ЕУ ги продолжи санкциите за Русија

Слободен печат
Европската унија ги продолжи економските санкции за Русија на дополнителни шест месеци бидејќи земјата не ги исполнила своите обврски за мировен договор со Украина. Санкциите...
Вести Свет

Глобален индекс на мирот: Пандемијата ќе влијае и врз растот на насилството во светот

Слободен печат
Во последните десет години двојно е зголемен обемот на граѓански немири во светот, а протестите се одвиваат од најразлични причини – економски проблеми, полициска бруталност...
Вести Свет

Ерекат: Израел не сака мир со Палестинците, туку колонијална доминација

Слободен печат
Израел не сака мир со Палестинците, туку колонијална доминација, тврди Саеб Ерекат, генерален секретар на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и главен палестински преговарач. Кога Западниот...
Вести Свет

Глобалниот совет за толеранција даде поддршка за египетската иницијатива за Либија

Слободен печат
Претседателот на Глобалниот совет за толеранција и мир (ГЦПТ) Ахмед бин Мохамед Алџарван ја поздрави иницијативата на Египет за решавање на кризата во Либија, соопшти...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат
Семејството е темелот на секој човек, и секој од нас во животот тежнее кон тоа да успее како родител, брачен партнер и да ја одржи...
Хроника

Десет приведени за полициски час, девет од нив и за нарушен јавен ред и мир

МИА Агенција
Девет лица ќе добијат пријави за нарушување на јавен ред и мир како и за прекршување на полицискиот час откако биле затекнати на јавен простор...
Живот Магазин Магазин слајдер

Мачката која Владимир Путин му ја подари на јапонскиот политичар во карантин поради коронавирусот

Слободен печат
Мир (Свет), сибирската мачка која рускиот претседател Владимир Путин му ја подари на гувернерот на јапонската префектура Акита Норихис Сатаке во февруари 2012 година, ставена...
Вести Македонија

Заев: Честит месец Рамазан, ви посакувам лесен пост и мир во семејствата

Почитувани граѓани, ценети верници од исламската вероисповед, се наоѓаме во пресрет на светиот месец Рамазан кој освен што е еден од петте исламски столбови, истовремено...
Забава Магазин

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат
На 21 февруари е дизајниран симболот за мир, кој подоцна има големо влијание во музиката, па слободно може да се смета за голем историски момент...
Вести Македонија Слајдер

Заев и Ципрас добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија за Преспанскиот договор

Слободен печат
Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас се овогодишни добитници на Меѓународната награда за мир на Вестфалија, со која...