7 C
Скопје

Мјанмар го отповика амбасадорот во ОН

Амбасадорот на Мјанмар во Обединетите нации, Кјо Мое Тун е отповикан, соопшти државната телевизија на Мјанмар, само еден ден откако ги повика ООН да ги искористат „сите расположиви мерки” за поништување на воениот удар од 1 февруари со кој беше соборена владата на премиерката Аунг Сан Су Чи.

Кјо Мо Тун зборуваше пред Генералното собрание на Обединетите нации во име на уапсената премиерка Су Чи и нејзината влада.

Државната телевизија објави дека „ја предала државата и зборуваше за неофицијална организација која не ја претставува државата, патем ги злоупотребува своите амбасадорски овластувања”. 

Прочитајте и...  Стоилковски: Снемува вакцини, Заев и Филипче се неспособни да обезбедат нови

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар