Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Се наоѓаме во клучна фаза во справувањето со пандемијата, Грција има подобра епидемиолошка слика од многу други земји, бројот на новите случаи иако е висок, сепак се стабилизиран, објасни портпарлот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, говорејќи за ситуацијата со коронавирусот во земјата и истакна дека општ карантин, како мерка не е на маса, јави дописничката на МИА од Атина.

Дополнително, соопшти дека попладнево, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис ќе упати видео порака до граѓаните, ќе објасни каква е во овој момент ситуацијата, што треба да се стори, но во никој случај нема да говори за карантини или пак за некоја дополнителна мерка.

Пецас објасни дека мерките што се воведуваат треба да се едноставни, лесни за спроведување и контролирање за да потои доверба кај граѓаните, а одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина истакна дека рестриктивните мерки на локално ниво се дел од владиниот арсенал, но општ карантин не е на маса, не го споменуваат ниту експертите, ниту го ововедуваат други земји со многу поглем број случаи.

Прочитајте и...  Арсовски: Изјавите на Каракачанов се недостојни и недолични

Поврзани вести

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Бугарија атакува на 11. Октомври, црвената линија е погазена!

Слободен печат

Несторовска: Загрижува порастот на детската сексуална експлоатација преку Интернет

Слободен печат

Чекор напред на американската компанија: „Пејпал” воведува услуга за плаќање со криптовалути

Слободен печат

Остави Коментар