Меѓународен натпревар за квалитет на мед во Тетово

Меѓународен натпревар за квалитет на медот ќе се одржи во Тетово на крајот од октомври, а во рамки на организацијата викендов во градот стручна комисија изврши проценка на пристигнатите примероци мед. Натпреварот го организираат здруженијата „Полошки мед” и „Градот на пчелите”.

– Викендов стручна меѓународна комисија од четворица дегустатори врши проценка на седум органолептички парамери за квалитетот на медот. Се тестираа 250 примероци на мед од вкупно 15 земји. Комисијата ја предводи Слободан Јефтиќ, меѓународен судија од Србија – изјави Владимир Петровски, претседател на здружението „Полошки мед”.

Во текот на наредните денови ќе се спроведе и втората фаза за бодување на примероците мед преку хемиска анализа. Сите учесници ќе добијат бодови и рангирање кое ќе биде познато на денот на одржување на натпреварот кога и ќе се претстават производителите.

Прочитајте и...  Спасовски: Вонредната состојба го детерминира датумот на изборите

– Целта е да се потенцира дека имаме квалитетен мед и да оддадеме поддршка на овој вид органско производство. Од нашата земја сакаме да го издвоиме медот од костен како најквалитетен од сите видови – рече Петровски.

На завршниот дел од натпреварот производителите ќе се претстават во повеќе групи на мед-ливадски, багремов, костенов, метлика и други видови.

Прочитај повеќе

Боинг планира откази за 12.000 вработени

Слободен печат

Меркел: ЕУ во време на криза да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност

Слободен печат

Трамп се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи

Слободен печат

Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Слободен печат

Палмер: Турција да ги намали тензиите на грчко-турската граница кај Александополис

Слободен печат

Полицијата ќе ја зајакне контролата на спроведување на владините одлуки за заштита на здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Средба на Куомо со Трамп во Белата куќа

Слободен печат

Заев и Мицкоски тајно договараат датум за избори

Соња Христовска Угриновска

За време на полицискиот час регистрирани 45% повеќе пријави за семејно насилство

Слободен печат

Датум за избори се уште нема, вонредната состојба завршува в сабота

Слободен печат

Променливо облачно време со дожд, температура до 19 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат