Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Торнада се можни од Вирџинија до Њу Џерси до пладне и од Њујорк до Њу Ингланд попладне и навечер, соопшти Националниот центар за урагани.

Тропската бура Исаија ја погоди денеска Вирџинија на пат кон Вашингтон и другите градови од американскиот североисток и усмртни најмалку едно лице откако торнадото уништи парк со камп куќи во Северна Каролина.

Поради бурата која брзо се движеше стотици илјади луѓе останаа без електрична енергија, соопшти Националниот центар за урагани, пренесе Ројтерс.

Бурата се движи кој север со 54 километри на час носејќи со себе ветер со брзина од 110 километри на час. На нејзиниот пат потенцијално се наоѓаат големите градови како Вашингтон, Филаделфија и Њујорк.

Торнада се можни од Вирџинија до Њу Џерси до пладне и од Њујорк до Њу Ингланд попладне и навечер, соопшти Националниот центар за урагани.

Повеќе од 600.000 домови се без електрична енергија во Северна Каролина и Вирџинија.

Четири лица се водат како исчезнати, а најмалку две од нив се деца, извести телевизијата ВИТВ.

Според зборовите на шерифот Џон Холи, 10 до 12 мобилни куќи се уништени, а возилата се наредени еден врз друг.

Во Мериленд тропската бурата предизвика големи поплави.

 

Прочитај повеќе

Царовска: Он лајн наставата може да се следи и со стари компјутери (ВИДЕО)

Нови 112 случаи на коронавирус, осум лица починаа, 159 пациенти се оздравени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Битиќи и Шахпаска за дел од економските мерки од четвртиот пакет

Слободен печат

Вучиќ: Нема српско оружје во судирот меѓу Ерменија и Азербејџан

Марина Дамческа

Алексиќ: Спроведувањето на Јанкулоска во „Идризово” е надвор од секоја законска процедура

Слободен печат

Русковска: За евентуално обвинение за надоместоците во СЈО би почекале уште еден ревизорски извештај

Лука Андреев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Фетаи не е задоволна од пресудата за „Шамарите во Центар“

Здравствените установи во Охрид и оддадоа последна почит на почината медицинска сестра (ВИДЕО)

Слободен печат

Телефонски измами: Половина од лажните кол центри се сместени во руските затвори

Слободен печат

Брисел ја забранува проституцијата поради коронавирусот

Слободен печат

За 10 минути ќе знаете дали имате ковид-19!

Битиќи: При вработувањето треба да доминираат професионалноста и квалитетот, а не етничката припадност

Слободен печат