Медведев и натаму на чело на „Единствена Русија“

Според партиски извор кој присуствувал на седницата на пратеничката група, идниот премиер Михаил Мишустин на пратениицте им пренел поздрави од Медведев, пренесе Тасс.

Дмитриј Медведев, како заменик претседател на рускиот Совет за безбедност, ќе остане на чело на владеачката партија „Единствена Русија”, која ја водеше и додека беше на функцијата руски премиер, изјави денеска секретарот на Генералниот совет на партијата, Андреј Турчак.

По состанокот на пратеничката група на „Единствена Русија”, а пред денешното заседание на Државната Дума , тој кажа дека не постојат правни пречки заменик претседателот на Советот за безбедност истовремено да ја извршува и функцијата лидер на партијата.

Според партиски извор кој присуствувал на седницата на пратеничката група, идниот премиер Михаил Мишустин на пратениицте им пренел поздрави од Медведев, пренесе Тасс.

-Медведев нагласи дека има добра соработка со пратеничката група и дека се надева дека таа работа ќе продлжи и во рамки на партијата, ги пренесе неиуменуваниот извор зборовите на Мишустин.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Државната Дума денеска ќе оддржи пленарна седница на која ќе го разгледа предлогот на претседателот Владимир Путин првиот човек на Федералната даночна служба Михаил Мишустин да биде избран за нов руски премиер.

Прочитај повеќе

Димитров – Јан Хекер во Берлин: Реафирмација на германските напори за заокружување на Преговарачката рамка

Слободен печат

Меркел за тензиите меѓу Турција и Грција во Егејот: Мала е разликата меѓу конфликт и мирно решение

Слободен печат

Средба Заев – Чаба: Нови историски можности во евроинтеграциите и економијата за граѓаните и за државата

Слободен печат

Донација за ЈЗУ Здравствен дом Струмица: Заштитни маски и скафандери во вредност од 5.000 евра

Слободен печат

Нема потпис од Заев: Одлуката за прекин на флексибилното работно време повторно на Влада

Слободен печат

ССМ ги потсетува работодавачите: До крај на годината да ја исполните обврската за исплата на К-15

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костадинов: Неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ излезе на виделина, 30. асистенти остануваат на улица

Слободен печат

Филипче: Ќе сторам се да нема заминувања од јавно здравственот систем поради проблем што може да се изменаџира

Слободен печат

Два дена по ред во Косово нема смртен случај од ковид-19

Слободен печат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си се обезбедил статутарно: Мицкоски „имун“ на оставки во следните шест месеци

Соња Христовска Угриновска

Медиумска и психолошка војна во Нагорно Карабах: Азербејџан објави снимка од напад во кој гинат ерменски војници (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 во Србија за последните 24 часа: Нови 72 пациента и ниту еден смртен случај

Слободен печат