Медицинска опрема за Детската болница од Амбасадата на Суверениот воен ред на Малта - Слободен печат

Медицинска опрема за Детската болница од Амбасадата на Суверениот воен ред на Малта

Медицинска опрема на Детската болница за следење на виталните функции  на младите пациенти беше донирана денеска од амбасадорот на Суверениот воен ред на Малта во Македонија, Франческо Саверио Џуисти.

Церемонијата за донацијата на медицинската опрема се одржа во канцеларијата на директорката на болницата Катерина Ставриќ, се наведува во соопштението на Амбасадата на Суверениот воен ред на Малта.

Донацијата е по иницијатива на полковникот Џузепе Монталто, кој се погрижи ваквата иницијатива да се финализира  во активна соработка  со организацијата ANGLAT Bari Section   и  здружението „Fabula vitae”, се додава во соопштението.

Според стогодишната традиција на Редот на Малта во корист на сиромашните и лицата со посебни потреби, Амбасадата на Суверениот Воен Ред на Малта во Скопје најавува спроведување на слични хуманитарни иницијативи во иднина, со цел да се помогне и послужи на најзагрозените лица во земјата.

Прочитајте и...  Дали плаќате со пари или картичка? Еве што не тера да трошиме

-Оваа донација претставува конкретен и значаен гест на доброворни цели и солидарност, чија цел е подршка на младите генерации на македонскиот народ кои ја претставуваат идниината на оваа земја, се нагласува во сооштението.

Прочитај повеќе

Шахин: До крајот на месецот ќе биде потпишан Мировниот договор помеѓу талибанците и САД

Слободен печат

Најпрометниот европски аеродром „Хотроу“ се соочува со потешкотии

Слободен печат

Белгија нема да ги екстрадира европратениците Пуџдемон и Комин во Шпанија

Слободен печат

Излекуваните од коронавирус да донираат крв, повикуваат здравствените работници

Слободен печат

Зекири: Не смееме да се јавуваме по судии и да бараме услуга

Слободен печат

Основачот на „Амазон“ ќе донира 10 милијарди долари за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

дваесет − дванаесет =

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат