Марк Кукуреља официјално за 60 милиони фунти во Челси

Марк Кукуреља потпиша договор на шест години со лондонските „сини“/фото: EPA-EFE/Mariscal

Шпанскиот фудбалер Марк Кукуреља од денеска и официјално е нов играч на Челси, со кој потпиша шестгодишен договор.

Овој 24-годишен дефанзивец пристигна во клубот од „Стемфорд бриџ“ од Брајтон, а според британските медиуми трансферот е вреден околу 60 милиони фунти.

Минатата сезона за Брајтон одигра 38 мечеви во сите натпреварувања и постигна еден гол.

– Навистина сум среќен. Ова е одлична можност за мене да се приклучам на еден од најдобрите клубови во светот. Ќе се обидам да бидам среќен овде и да му помогнам на тимот – рече Кукуреља.

Од 2017 до 2020 година беше член на Барселона, но не доби вистинска можност, па поголемиот дел од времето го помина на позајмица во Еибар и Хетафе, од каде што се пресели во Брајтон.

Пред Шпанецот летово на Стенфорд Бриџ пристигнаа Рахим Стерлинг, Калиду Кулибали, Габриел Слонина (испратен на позајмица во американскиот Чикако фајр до 31 декември 2022) и Карни Чуквуемека. Според британските медиуми, лондонските „сини“ досега потрошиле повеќе од 170 милиони фунти.

Видео на денот