ЛШ: Радост за Елмас во Салцбург, Мертенс испишува историја со Наполи! (ФОТО+ВИДЕО)

Во рамките од групата „Е“ екипата на Наполи ја забележа и втората победа овојпат во Австрија кај Салцбург триумфирајќи со конечен резултат 2:3, а во победничките редови настапи и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

Воедно да додадеме уште еден интересен податок, Мертенс се доближи на само еден погодок од славниот Диего Марадона по бројот на голови во историјата за Наполи.

Сега Мертенс има 116 голови, еден повеќе од славниот Диего Марадона (115). Секако да не се заборави фактот дека Марек Хамшик има најмногу погодоци, вкупно 121.

Во 17. минута Мертенс донесе водство за „наполитанците“, а пред крајот на првото полувреме израмнија популарните „црвени бикови“ преку Хааланд.

Прочитајте и...  „Визер" воведува авиолинија Скопје – Салцбург

Мертенс по вторпат се запиша во листата на стрелците во 64. минута, но повторно израмнија играчите на Салцбург, благодарение на вториот гол на Хааланд..

Дефинитивно Мертенс беше еден од најзаслужните за трите бода на калчолигашот, асистираше за победа до Инсиње во 73. минута од средбата. Елмас настапи од 80. минута како замена за Каљехон.

Барселона во групата „Ф“ исто така дојде до вториот триумф сезонава, беше совладана Славија Прага минимално со 1:2. Лионел Меси уште во третата минута најави дека Каталонците одат на трите бода.

Па, на стартот од вториот дел од Чесите израмнија во 50. минута преку Борил, но самите си „пресудија“ пораз седум минути подоцна со автоголот на Олајинка, во обидот Суарез да го загрози погодокот на домаќините.

Прочитајте и...  „Финалната битка“ на 20 јули за Скудетото!?

Лига на шампиони

3. коло, резултати

Група „Е“

Салцбург-Наполи 2:3
Генк-Ливерпул 1:4

Табела: Наполи 7 бодови, Ливерпул 6, Салцбург 3, Генк 1.

Група „Ф“

Интер-Дортмунд 2:0
Славија Прага-Барселона 1:2

Табела: Барселона 7 бодови, Интер 4, Дортмунд 4, Славија Прага 1.

Група „Г“

Лајпциг-Зенит 2:1
Бенфика-Лион 2:1

Табела: Лајцпиг 6 бодови, Зенит 4, Лион 4, Бенфика 3.

Група “Х“

Ајакс-Челзи 0:1
Лил-Валенсија 1:1

Табела: Ајакс 6 бодови, Челзи 6, Валенсија 4, Лил 1.

Прочитај повеќе

Уште еден позитивен на корона во Ренова

Слободен печат

Шкупи не и верува на Аџибадем Систина, фудбалерите ќе се тестираат во државна институција

Слободен печат

Вардарци се тестираа, Шкупи и Струга одбија да се тестираат на коронавирус

Слободен печат

Пресврт, Игало останува во Јунајтед

Слободен печат

БИБЛ нуди две места за македонски екипи

Слободен печат

Барселона и Сити се договорија, ги заменија дефанзивците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ин Мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Слободен печат

Хамилтон лут на своите колеги возачи: Сите молчат пред неправдата (ФОТО)

Слободен печат

Македонија ЃП ги прекина тренинзите по позитивните случаи на корона во македонскиот фудбал

Слободен печат

Пред точно една година Вардар направи историски пресврт против Барселона и го трасира патот до втората европска титула (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Џордан реагира на убиството на Флојд: Сега е доста. Ужасно сум тажен, повреден и лут

Слободен печат

Хитлер и сериски убиец на трибините во Австралија

Слободен печат