Лекот за ХИВ не им помага на пациентите болни од коронавирус

Британските научници соопштија денеска дека антивирусниот лек кој се користи за лекување на лицата болни од ХИВ, немал позитивни ефекти на пациентите хоспитализирани поради коронавирусот во голем обем од испитувањата.

Научниците кои го покренаа испитувањето „Опоравување“ на Универзитетот во Оксфорд наведоа дека резултатите убедливо исклучуваат било каква смислена корист од лопинавир – ритонавир кај хоспитализираните пациенти со ковид-19 кои се проучувани, пренесе Ројтерс.

Тие меѓутоа, напоменаа дека поради сложеноста на давањето на лекот на пациенти на респиратори, не можеле да извлечат заклучок за нивната ефикасност кај таквите пациенти.

Прочитајте и...  Сончево време со слаб до умерен ветер, температура до 29 степени

Прочитај повеќе

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција

МИА Агенција

Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Слободен печат

Судот ја отфрли спогодбата за жртвите на силувачот Харви Вајнстајн

Слободен печат

Три лица заразени со Ковид-19 во Кичево, 70 активни случаи

Слободен печат

Грција на пензионерите незаконски им ги намалувала пензиите

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Американските војници се повлекоа од пет бази во Авганистан

Слободен печат

На Денот на Бастилја судири во Париз: Белите мантили и жолтите елеци контра полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МИА Агенција

Гласачките ливчиња од вчера и денес не се отвораат и не се бројат пред денот на гласањето

Слободен печат

Вооружен и опасен: Полицијата три дена трага по германски Рамбо кој разоружа четворица полицајци и побегна во шума (ВИДЕО)

Слободен печат

Аншобер: Забраната за слетување во Австрија не значи затворање на границата за земјите од Западен Балкан

Марина Дамческа

Јанев: Со лажни вести од одредени структури се врши своевиден атак врз мојата личност

Слободен печат