15 C
Скопје

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска пристигна во Техеран каде со иранските лидери ќе разговара на повеќе теми, меѓу кои секако  и за начинот за спасување на нуклеарниот договор со светските сили од 2015 година, јави ДПА.

Лавров во иранската престолнина треба да се сретне со неговиот колега Џавад Зариф и претседателот Хасан Рохани, јави агенцијата ИРНА, додавајќи дека се очекува да се разговара и за кибер нападот врз нуклеарен објект во Натанц, во централен Иран.

Техеран вчера го обвинува ционистичкиот непријател Израел за овој „терористички акт” за саботирање на преговорите во Виена, што треба да продолжат кон крајот на неделава, а со тоа и за нуклеарниот договор со петте членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија. 

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар