Куманово е првиот кој го урна лидерот во Балканската лига

Не им појде од рака синоќа на играчите на ТФТ, тоа го направија вечерва кошаркарите на Куманово во рамките од БИБЛ натпреварувањето. „Сино-белите“ ја најдоа „добитната комбинација“ (86:71) како да се победи досега непобедливиот состав на Академик Бултекс од Бугарија.

А „сценариото“ беше доста едноставно. Да се направи разлика, поголема од 20 поени во исто толку минути од играта. И истата да се сочува во оние „втори 20“, односно второ полувреме. Сето тоа, доволно за втор балкански успех во четири одиграни мечеви и половичен ефект.

Кај стрелците во победничките редови Горјан Марковски имаше 27 поени (осум скока, четири асистенции), а на спротивната страна Николај Титков забележа 16 поени (девет скока, шест асистенции, четири загубени топки).

На табелата и натаму води Академик Бултекс (6-1) од седум натпревари со 13 бодови, а на дното останува Куманово со шест бодови од четири натпревари (2-2).

Наредниот меч во Балканската лига, Куманово ќе го игра на 23 декември, кога ќе му гостува на Ибар во Рожаје, Црна Гора.

Кога и „плус 20“ не се доволни, пораз на ТФТ во Балканската лига!