6.8 C
Скопје

Кривична против стружанец кој узурпирал место прокрај езеро

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против И.М.(50) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „узурпација на недвижности“.

Во временски период од 2015 до 2019 година, на брегот на Охридското езеро, пријавениот присвоил опрема во сопственост на кајакарски клуб и кајакарска федерација на Република Северна Македонија и истите ги впишал на пописна листа на новоформиран клуб, а воедно узурпирал место покрај езерото, во државна сопственост.

Прочитајте и...  Приведен крадец, украденото вратено на сопственикот

Поврзани вести

Двајца скопјани украделе злато, лаптопи, бела техника од семејна куќа во Идризово

Слободен печат

Гевгеличанец од крим техника украл марихуана која требало да се вештачи

Слободен печат

Татко ја спасил ќерката од зетот кој со нож ја касапел сопругата

Слободен печат

Приведен крадец, украденото вратено на сопственикот

Слободен печат

Агресивен пациент: Интревенирале полицајци опремени во заштитна облека

Слободен печат

Страотна сообраќајка кај Струмица, две лица пренесени на Клинички во Скопје 

Слободен печат

Остави Коментар