Tag : кривична

Хроника

Под кривичен прогон 4 лица, кои крадеа од автомобили и ги препродаваа предметите

Слободен печат
Полицијата поднесе кривична пријава против четири лица за кривични дела „тешка кражба”, „соизвршителство” и „прикривање” поврзани со кражби во автомобили во Шуто Оризари. Секторот за...
Хроника

Кривична против поранешниот градоначалник на Зелениково и уште шест лица

Слободен печат
Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Зелениково и уште шест лица за „злоупотреба на...
Хроника

Кривична пријава за 63-годишен жител на Чегрене кој земал 1.500 евра од соседот за да го вработи син му

Слободен печат
Кривична пријава против 63-годишен жител на село Чегрене, поднесе полицијата поради основано сомневање дека во мај 2019 година од соселанец земал 1 500 евра, ветувајќи...
Хроника

Петнаесет лица од тетовско заработија кривична пријава за вршење јавен превоз без лиценца

Слободен печат
СВР Тетово поднесе кривични пријави против петнаесет сторители поради постоење основи на сомнение за сторени петнаесет кривични дела „вршење на јавен превоз без поседување на...
Вести Македонија

Кривична пријава против тетовец за бесправно градење

Слободен печат
 СВР Тетово поднесе кривична пријава против Б.А.(35) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „узурпација на недвижности” и „бесправно градење”. Пријавениот,...
Хроника

Место да седи во изолација организирал свршувачка со голем број лица

Слободен печат
Жител на Кочани не ги почитувал законите, па наместо да седи во изолација организиарал свршувачка во својот двор, инфомрира МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички работи...
Вести Македонија

Неизвесно денешното рочиште за „27 април” поради самоизолацијата на Јанакиески

Слободен печат
Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за организаторите на настаните во Собранието.од 27 април 2017 година. Претходното рочиште беше одложено поради отсуство на...
Вести Македонија

После вчерашната забава без маски и дистанца затворен локалот „Мош“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Пазарниот инспекторат издаде решение за затворање на ексклузивниот ланч бар „Мош“ во центарот на Скопје, објави Фактор. Директорот на инспекторатот Стојко Пауновски за порталот рекол...
Вести Македонија

ОЈО ја отфрли кривичната од Јове Кекеновски против членовите на ДИК

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од лицето Јове Кекеновски против претседателот и членовите на...
Вести Македонија

СВР Скопје поднесе кривична пријава за бесправно градење пред ДТЦ Мавровка

Слободен печат
Денеска (01.09.2020) СВР Скопје- Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против М.А. (34) заради постоење на основано сомневање...
MacedonianAlbanianBulgarian