„Кралот“ се врати на тронот: Ентони Џошуа е новиот светски шампион!

Ентони Џошуа со едногласна одлука на судиите беше подобар од Американецот со мексиканско потекло, Енди Руиз и повторно стана светски шампион во тешка категорија пред околу 15.000 илјади гледачи во Саудиска Арабија.

После 12 рунди борба сите судии гласаа во корист на Џошуа (118-110, 118-110, 119:109) и ги врати титулите тешкашки првак на светот по верзии ИБФ, ВБО, ИБО, ВБА.

Да потсетиме, овие двајца боксери веќе се сретнаа еднаш во јуни годинава каде што изненадувачки триумфираше тогаш Рууз, но сега се реваншираше Џошуа.

Овојпат видовме поразлична слика во рингот, Британецот беше подобар, Руиз како да не беше во состојба да му направи некои поголеми проблеми на ривалот.

Прочитајте и...  Ќерката на Мурињо е вистинска убавица, ги покажа атрибутите на одморот во Португалија

Уште во првата рунда пукна аркадата на Руиз, но тој во наредната возврати со иста мера кон Џошуа.

Следуваа неколку помирни рунди, во кои Џошуа полека ја стекнуваше предноста, а борбата стана пожестока некаде од седмата рунда.

Самиот финиш не донесе ништо практично, последните две рунди можеби и беа најдосадни, без скоро никакви сериозни удари, а Џошуа дури и избегнуваше права борба, свесен дека е во бодовна позитива.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ на Марбеља ги има последните подготовки пред нападот на 18. грен слем титула

Руиз во текот на последната, 12. рунда дури и повикуваше на поголема битка, но тоа го игнорираше Британецот кој го дочека крајот по кој и започна неговото шампионско славје.

После мечот Руиз го прекина Џошуа во својот коментар за борбата и повика на трета борба, дали ќе ја има останува да видиме…

Прочитај повеќе

Бостон веќе е во плејоф ритам, Јокиќ најдобар кога е најпотребно (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски потпиша за албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Манасков најдобар стрелец во контролниот меч за Веспрем

Слободен печат

ЛШ: Реал без Бејл против Манчестер сити! (ФОТО)

Слободен печат

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Слободен печат

Подготвени за фудбал: Играчите на Македонија ЃП негативни на Ковид-19!

Слободен печат

Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Слободен печат

Македонец на врвот на Европа: Тричковски пред Левандовски, Халанд, Имобиле..!

Слободен печат

Тенисерка го прекрши протоколот на турнирот во Палермо (ВИДЕО)

Слободен печат