Косово со став: Морина не смее да биде екстрадиран во Србија

Србија и официјално испратила барање за екстрадиција на поранешниот член на ОНА, Томор Морина, кој пред неколку дена беше уапсен на граничниот премин Блаце. Од Министерството за правда велат дека в понеделник барањето на Србија ќе биде доставено во судот, надлежен за случајот. Околу екстрадицијата на Морина, во интервју за ТВ21 говореше амбасадорот на Косово во земјава, Ѓерѓ Дедај. Според него, не смее да има екстрадиција, бидејќи како што вели, може да дојде до нарушување на меѓудржавните односи помеѓу поранешната покраина и Северна Македонија.

– Сепак, потсетувам дека неговата екстрадиција целосно се коси со човековите права и е незаконска и неприфатлива. Не треба да се случи, бидејќи можното екстрадирање веќе нема да биде на лична штета на Томор Морина, туку може да има последици врз меѓудржавните односи меѓу Република Косово и Република Северна Македонија. Не би сакале ваквите случаи да придонесат за можно нарушување, за кое, ние воопшто не сме заинтересирани – изјави амбасадорот Дедај.

Прочитајте и...  Андоновиќ: Расните немири во САД прераснуваат во социјален бунт (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

1 comment

НЕВЕН ГНЕВЕН 03/08/2019 - 07:28 at 07:28

Во секоја прилика, само закани. Па речете еднаш дека и вие сте за правда и Закони, а не само со уцени и закани. Како налагаат Законите, така и треба да биде, а не по ваша желба.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат