Tag : Блаце

Хроника

Кај Блаце уапсени лажни Израелци

Горан Наумовски
Пет возрасни и две малолетни лица, сите од Турција, се приведени ноќеска во 1.50 часот зашто при контрола се претставиле како израелски државјани и приложиле...
Вести Економија Слајдер

Денеска ќе се потпише договорот за изградба на првите два километри на автопатот Скопје – Блаце

Слободен печат
Во Владата на Република Северна Македонија денеска ќе се потпише Договор за изградба на првите два километри на автопатот Скопје – Блаце. Договорот ќе го...
Вести Македонија Слајдер

Одбележани 12 години од хеликоптерската несреќа кај катлановско Блаце

МИА
Со едноминутно молчење и со положување цвеќе на спомен-обележјето кај катлановско Блаце денеска им се оддаде почит на единаесетте припадници на Армијата кои пред дванаесет...
Вести Македонија Слајдер

Дванаесетгодишнина од хеликоптерската несреќа кај Блаце

МИА
Денеска се одбележуваат дванаесет години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа единаесет припадници од составот на воздухопловниот Винг, кога армиски хеликоптер Ми-17 се урна...
Хроника

Полицијата уапси петмина дилери

Ноќеска полициска патрола од Скопје на улицата „Коце Металец“, ги уапсила Б.Е. (20) од Демир Капија и В.С. (20) од Скопје, затоа што кај нив...
Хроника

На ГП „Долно Блаце“ уапсено лице барано од Интерпол

Слободен печат
На Граничниот премин „Долно Блаце“ е лишено лице кое било барано со потерница од Интерпол, информира МВР. -На 10.11.2019 во 11.10 часот на Граничниот премин...
Вести Економија

Компаниите пројавуваат поголем интерес за повторениот тендер за автопатот Скопје-Блаце

Слободен печат
Најмалку две компании се заинтересирани за изградба на првиот дел од автопатот Скопје – Блаце на повторениот тендер, што трае до 29 месецов, и има...
Вести Хроника

Најдена дрога кај скопско Блаце

Вчера полициски службеници пронајдоа 180 стебла канабис во близина на селото Блаце. „Полициски службеници од единицата за недозволена трговија во содејство со полициски службеници од...
Вести Македонија

Косово со став: Морина не смее да биде екстрадиран во Србија

Горан Наумовски
Србија и официјално испратила барање за екстрадиција на поранешниот член на ОНА, Томор Морина, кој пред неколку дена беше уапсен на граничниот премин Блаце. Од...
Вести Економија

Објавен тендер за првата делница од новиот автопат Скопје – ГП Блаце

МИА Агенција
Јавното претпријатие за Државни патишта (ЈПДП) денеска го објави тендерот за првата делница од автопатот Скопје – Блаце. Првиот дел опфаќа должина од два километрa...