Колку време мажот треба да „ИЗДРЖИ“ во сексот за да бидат задоволени двете страни? - Слободен печат

Колку време мажот треба да „ИЗДРЖИ“ во сексот за да бидат задоволени двете страни?

Еден час? Половина час? 15 минути? Колку би требало сексот да трае, поточно колку мажот би требало да „издржи“ за односот да им донесе задоволство и на двете страни?

Дали времето воопшто треба да биде фактор за мерење на успешноста на сексуалниот однос? Науката се обидела да одговори на овие неколку прашања со цел да ни даде неколку бројки според кои би можеле да се водиме.

За поголемиот дел од мажите, сексот трае кратко. Според истражувањата, од моментот на пенетрација до оргазмот на мажите им се потребни помеѓу 4 и 7 минути, во најдобар случај 10 минути. Но, за жените ова време е прекратко. Експертите сметаат дека вистинската мерка за жените е помеѓу 7 и 13 минути. Според мислењето на сексуалните терапевти, 7 минути е во ред, додека 13 минути се крајниот посакуван резултат каде што и двете страни ќе бидат целосно задоволни.

За квалитетен сексуален однос, кој ги задоволува и двете страни, експертите советуваат:

1. Не ја игнорирајте предиграта – Повеќето жени сметаат дека предиграта би требало да трае многу подолго, додека мажите често ја игнорираат. Нежно потсетете го вашиот партнер дека и таа е важен дел од сексуалниот однос. Додека мажите се визуелни типови и допирот најчесто не им е потребен, жените сепак преферираат стимулација со допир која максимално ќе ги возбуди.

2. Разбудете ја вашата авантуристичка страна – Секој пар во својот сексуален живот треба да вложи што повеќе флексибилност и фантазија бидејќи на тој начин сексот ќе биде многу подобар и ќе трае многу подолго од просекот.

Прочитај повеќе

Кога потполно созреваат мажите?

Слободен печат

Оваа недела ќе биде вистински пекол за три хороскопски знаци! Ги очекува голема промена!

Слободен печат

Откако ја променила стратегијата, заработува дупло повеќе од Јутјуб: Сега го откри трикот за тоа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Јелена Карлеуша никогаш не облекла пократко од ова! (ФОТО)

Слободен печат

Парис Хилтон ги шокираше сите со изјавата: Сето тоа беше само глума!

Слободен печат

Детектив објави слика од маж за кој тврди дека е раперот Тупак: Добро живее на Белизе! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

2 × three =

Прочитај повеќе

За анонимна клиентка од Абу Даби направено е чудо од венчаница: На неа има преку 200.000 „Сваровски“ кристали! (ВИДЕО)

Слободен печат

Адел со припреми за нов музички материјал!

Слободен печат

Неа ја исмејувал, а Џенифер ја голтал со поглед! Анџелина Џоли бесна по скандалозното однесување на Бред Пит! (ФОТО)

Слободен печат

Пејачката Сани објави фотка во бикини, а се пофали дека и покрај празниците, таа изгледа ТОП! (ФОТО)

Слободен печат

Трагичниот живот на принцезата Алис, свекрвата на кралицата Елизабета Втора (ВИДЕО)

Слободен печат

Вдовицата на Шабан Шаулиќ се отселила од вилата на Дедиње: Имала две причини, а еве на кого ја издала… (ФОТО)

Слободен печат