Кој му се заканува на лидерот на коалицијата „Црно – бело“?

Абазовиќ: Под голем притисок сум, полицијата ме чува

Лидерот на коалицијата „Црно – бело“, Дритан Абазовиќ, го привлекува вниманието на јавноста и во регионот и во светот по парламентарните избори во Црна Гора.

Тој, во разговор со германскиот неделник „Шпигел“ откри дека е под полициска заштита заради  постојаните закани што ги добивал по изборите.

Абазовиќ зборуваше и за протестниот митинг пред неговата куќа во Улцињ, на што тој одговори: „Таа ноќ не бев таму. Кога дознав, помислив дека е шега и реков дека луѓето дојдоа да ме поддржат. Вистината е, бев под голем притисок, моментално сум под полициска заштита. Знам дека има многу луѓе кои можат нешто да ми направат, но не се плашам. Заканите се цената што ја плаќаме ние како политичари. Всушност, логично е за моменталната состојба, ако земете предвид една работа: по овој резултат на парламентарните избори, има многу луѓе во земјата кои можат да изгубат многу“, рече Абазовиќ.

Прочитајте и...  Бил Гејтс и СЗО обезбедија 120 милиони брзи тестови за ковид-19 за најзагрозените

Прочитај повеќе

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат