Кои се новинарите од „Аксиос“ и зошто нивната уредничка политика толку многу го нервира Доналд Трамп?

Доналд Трамп вчерашниот ден го започна со твит преку кој се пресметува со „Аксиос“ и ги обвинува дека прават сè за да го посрамотат претседателот.

Кои се луѓето кои стојат зад „Аксиос“, а кој за кратко време стана еден од најпосетените американски медиуми? Како, во време кога медиумите се борат да пронајдат одржлив модел на работење, тие создадоа еден од најуспешните медиумски модели на работење во САД?

„Како медиумите успеаја да најдат нови модели на огласување, каква содржина произведуваат, како можат билтените да станат профитабилни, зошто Трамп ги предизвикува“. На сите овие, но и на многу други прашања кои ги интересираат сите оние кои ги следат медиумите, на Викенд Медиа Фестивал ќе даде одговор Сара Фишер, стручно лице за медиумски трендови од „Аксиос“.

Прочитајте и...  Села: Ќе инвестираме 500 милиони евра за ревитализација на албанските населби

Нејзиниот билтен „Axios Media Trends“ секојдневно го следат сите медиумски професионалци низ целиот свет“, истакна Никола Врдољак, Директор на Фестивалот.

„Аксиос“ е еден од најпопуларните медиуми и новински портали во САД, основан во 2016 година од страна на поранешниот основач и вработените во „Политика“. Сара Фишер е автор на “Axios Media Trends“, билтен што ги анализира трендовите во медиумите. Пред да се придружи на “Аксиос“, Сара работела во “Вашингтон пост“, “Њујорк Тајмс“, “Си-Ен-Ен“ и во “Политика“.

На овогодинешниот, дванаесетти Викенд Медиа Фестивал кој се одржува од 19. до 22. септември во Ровињ, ќе има многу интересни предавања, провокативни, но и конструктивни дебати околу трендовите во медиумската индустрија.

Прочитај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова за спортот, инфраструктурата и бизнисот

Слободен печат

Заев од Росоман: Уште поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

Слободен печат

Бишевац позитивен на Ковид-19: Се чувствувам одлично, со семејството ќе бидеме во изолација

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Рускоска и Кацарска станаа синоним за неправдите на Заев и Луј Витон правниот систем, не очекуваме да им се допаднат спотовите

Слободен печат

Над 10.000 лица починаа од Ковид-19 во Русија од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Во Сегрија 200.000 лица ставени во карантин

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Вице даде зелено светло“ – На Јутјуб се појави нова аудио снимка

Слободен печат

Гласен Текстилец: Конфекција во Пробиштип затворена поради нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Мажите во Албанија живеат пократко и емигрираат повеќе во однос на жените

Слободен печат

ГОБ „8 Септември“ демантира дека постои листа на чекање за итни хирушки интервенции

Слободен печат

Заев ја обвини опозицијата за лаги и негативна кампања: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане во опозиција за да си ја обнови партијата

Слободен печат

Над 22.000 новозаразени од Ковид-19 во Индија

Слободен печат