Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

На порталот Big Think објавена е карта на која се прикажува како ќе изгледа светот кога просечната годишна температура ќе биде четири степени повисока отколку што е сега.

Полинезија веќе ја нема, потонала под морето. Пакистан и Јужна Индија се напуштени, а Европа полека се претвора во пустина. Таква ситуација нè очекува кога светот во просек годишно ќе биде потопол за само четири степени.“

Западен Антарктик веќе не е само мраз и не е населив. Во новите зелени подрачја ќе се основаат нови градови. Северна Канада, Скандинавија и Сибир ќе хранат стотина милиони климатски мигранти кои ќе бидат присилени да се населуваат на тие подрачја, наведуваат научниците.

Местата на картата означени со кафена боја ја претставуваат територијата која ќе биде ненаселива поради сушите и екстремните временски прилики, а меѓу нив се и источниот брег на САД, Средна Америка и средиштето на Јужна Америка. Мадагаскар и Мозамбик во Африка и Индија и Пакистан во Азија ги чека истата судбина, а напуштени ќе останат и Индокина и Индонезија.

Прочитајте и...  Бредли Купер со нова филмска сензација: Открива кого избрал за главна женска улога

Со портокалова боја се означени подрачјата што ќе станат ненаселиви пустини, меѓу кои се наоѓа целиот Балкан, Австрија, Унгарија, Германија, Шпанија, Португалија, односно цела Јужна Европа. Реките целосно ќе пресушат, а како што предвидува картата, на Алпите веќе нема да има снег.

Црвената боја ја означува територијата која поради порастот на нивото на морето ќе биде потопена. Се претпоставува дека покачувањето на температурата за четири степени ќе предизвика раст на нивото на морето и до два метри.

Светлозелената боја ги означува подрачјата на кои ќе може да се произведува храна и ќе можат да се основаат градови. Меѓу нив е Западен Антарктик, а и Нов Зеланд ќе стане едно од најгусто населените подрачја на светот.

Прочитајте и...  Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Во Сибир и во Канада врнежите и повисоките температури ќе создадат идеални услови за производство на храна за поголем дел од светската популација, а прибежиште за поголемиот дел од светското население ќе понудат Велика Британија, Скандинавија, Гренланд и Северна Русија.

принтскрин/BigThink

Прочитај повеќе

Поранешниот сопруг на Линда Еванџелиста е обвинет за силување на тинејџерки!

Васко Спасоски

Добрила Кацарска е предлогот на Судски совет за нов уставен судија

Лука Андреев

Не можам да те посетам, но можам да те видам и да те слушнам

Ги надминале проблемите: Изабела Круз сака да ги поправи односите со нејзината мајка Никол Кидман

Слободен Печат

Сопругата на Џон Леџенд ја загрижи јавноста: Криси Тајген заврши во болница поради компликации во бременоста

Слободен Печат

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Алек Стојковски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Секој ден создаваме биоотпад: Време е да започнеме со компостирање!

Слободен Печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Како да откриете носител на ковид-19 кој нема видливи симптоми

Слободен печат

Како Бугарија ги извезува своите проблеми во Северна Македонија

Слободен печат

Дневен хороскоп за 29 септември: Не се двоумете да преземете некаков ризик

Слободен печат