Какво е чувството при капењето во познатото розово езеро во Австралија?

Розовото езеро Хилиер изгледа како глазура на роденденска торта, но како е да се капеш во него?

Направени се бројни истражувања за да се дознае зошто ова езеро е розово, но конечен одговор не постои. Најиздржана претпоставка е дека се работи за пигмент кој го испуштаат алги и кој поради солите во водата добива розова боја.

Ова езеро е солено и е безбедно за пливање. Записи за него постојат и од 1802 година, од британскиот морепловец Метју Фајндерс.

Според оние кои веќе се искапиле тука, чувството е исто како и во обично море, но самата боја прави впечатокот да биде многу поинаков.

Дури и кога ќе се земе вода од ова езеро во чаша, таа и понатаму останува розова. Една од препораките е оние кои се капеле во езерото потоа да се истушираат со чиста вода.

Прочитајте и...  НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Интересно е што во Австралија постои уште едно розово езеро, познато токму под тоа име, Розово Езеро, кое претходно се викало Спенсер. Но, со текот на годините на ова езеро му избледела, поради човечко влијание.

Прочитај повеќе

Две години ги избегнуваше медиумите поради уништеното лице: Познатата актерка е свесна дека претерала со операциите! (ФОТО)

Слободен печат

Гореше стан на вториот кат, три храбри момчиња се искачија и го спасија старецот од сигурна смрт (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќерката на познатата ѕвезда од „Беверли Хилс“ е вистинска убавица – Има 18 години и неодоливо потсетува на мајка и! (ФОТО)

Слободен печат

НЕ НИ ПРОБУВАЈТЕ: Жените во овие три хороскопски знаци не можете да ги надмудрите

Слободен печат

Том Круз поради „Невозможна мисија“ гради „Корона-фри“ село: Луѓето на снимање ќе влегуваат преку „балони“

Слободен печат

Направете си комплетен пилинг барем еднаш неделно – Најдобрите домашни пилинзи за вашето тело (РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најплатената славна личност за 2020 – Заработила многу повеќе од Роналдо, Федерер и Меси заедно (ФОТО)

Слободен печат

Како да го проверите квалитетот на прашокот за перење кој го користите?

Слободен печат

Колку се богати жените околу Трамп? Пари од моделинг, брендови и разводи – МНОГУ! (ФОТО)

Слободен печат

Многу важни правила за среќно семејство – Внесете благосостојба и љубов во домот уште денес!

Слободен печат

Канје Вест ќе го плати школувањето на ќерката на Џорџ Флојд

Слободен печат

Не поставувајте сами дијагноза – Еден од најголемите митови за високиот притисок

Слободен печат