Какво е чувството при капењето во познатото розово езеро во Австралија? – Слободен печат
ЗабаваМагазин

Какво е чувството при капењето во познатото розово езеро во Австралија?

Според оние кои веќе се искапиле тука, чувството е исто како и во обично море, но самата боја прави впечатокот да биде многу поинаков.

Розовото езеро Хилиер изгледа како глазура на роденденска торта, но како е да се капеш во него?

Направени се бројни истражувања за да се дознае зошто ова езеро е розово, но конечен одговор не постои. Најиздржана претпоставка е дека се работи за пигмент кој го испуштаат алги и кој поради солите во водата добива розова боја.

Ова езеро е солено и е безбедно за пливање. Записи за него постојат и од 1802 година, од британскиот морепловец Метју Фајндерс.

Според оние кои веќе се искапиле тука, чувството е исто како и во обично море, но самата боја прави впечатокот да биде многу поинаков.

Дури и кога ќе се земе вода од ова езеро во чаша, таа и понатаму останува розова. Една од препораките е оние кои се капеле во езерото потоа да се истушираат со чиста вода.

Интересно е што во Австралија постои уште едно розово езеро, познато токму под тоа име, Розово Езеро, кое претходно се викало Спенсер. Но, со текот на годините на ова езеро му избледела, поради човечко влијание.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close