20 C
Скопје

Каков вид на интелигенција поседувате според хороскопскиот знак?

Постојат многу типови интелигенција и сите ние сме брилијантни и креативни на свој начин. Но, според астролозите, интелигенцијата која ја поседуваме често се должи и на нашите хороскопски знаци. Независно дали припаѓаме на огнените, земјените, воздушните или водните знаци, нашата способност за когнитивно размислување и распознавање е единствена и ние немаме само еден тип, туку располагаме со повеќе типови интелигенција меѓу кои еден се издвојува како доминантен.

Во продолжение прочитајте кој е вашиот доминантен тип интелигенција според хороскопските знаци.

Овен

Овните имаат интуитивна интелигенција. Тие можат да ги видат можностите на секоја ситуација и не се плашат да им веруваат на своите инстинкти и да преземаат ризик.

Бик

Биковите имаат телесна телесно-кинестетичка интелигенција. Тие можат да го координираат својот ум со своето тело. Еден од начините на кои тие учат е преку извршување некое дејство и развивање на мускулната меморија.

Фото Профимедиа

Близнаци

Бидејќи Близнаците најмногу ја ценат комуникацијата, не е ни чудо што нивниот најдоминантен тип на интелигенција е лингвистичката. Тие секогаш можат да го најдат точниот збор кој совршено ќе ја опише нивната емоционална состојба.

Рак

Раковите имаат интраперсонална интелигенција. Тие многу добро се разбираат себеси, знаат што чувствуваат и што сакаат.

Лав

Лавовите имаат креативна интелигенција. Тие се способни да се прилагодат на секоја личност или ситуација.

Фото Профимедиа

Девица

Девиците имаат логичка интелигенција. Тие одлично знаат да ги проценат работите, да смислат некоја хипотеза и да ја докажат.

Вага

Вагите имаат музичка интелигенција. Тие многу добро ги распознаваат звуците, тоновите, шумовите и ритамот и го разбираат јазикот на музиката.

Скорпија

Скорпиите имаат перцептивна интелигенција. Тие можат да ве прочитаат и да ве разоткријат независно што правите или велите.

Стрелец

Стрелците имаат егзистенцијална интелигенција. Тие сакаат да ги анализираат прашањата зошто живееме и зошто умираме.

Фото: Фејсбук

Јарец

Јарците имаат практична интелигенција. Тие знаат како да ги решат проблемите и да ги балансираат различните животни ситуации.

Водолија

Водолиите имаат силна просторна интелигенција. Тие можат ментално да генерираат, ротираат и трансформираат визуелни слики.

Риби

Рибите имаат натуралистичка интелигенција. Тие добро ги разбираат сите живи суштества и ја имаат способноста да ја читаат природата.

Поврзани вести

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

ФОТО | Верна на својот стил: Брижит Макрон во палто кое одлично им прилега на русокосите!

Слободен печат

Остави Коментар