• според

Во Индонезија силен земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтер

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ги погоди денеска индонезиските Молучки острови, јави Американскиот институт за геофизика (УСГС), додавајќи дека не е издадено предупредување за цунами. Земјотресот се случил во 1,43 часот по локално време во Бандското море, на околу 70 километри југоисточно од Амахаи, главниот град на островот Серам. Индонезија, архипелаг …

Во Индонезија силен земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтер Read More »