КАКО ВО ЧЕРНОБИЛ: Во Косово се верификуваат гласовите од Србија (ФОТО+ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиРегион

КАКО ВО ЧЕРНОБИЛ: Во Косово се верификуваат гласовите од Србија (ФОТО+ВИДЕО)

Гласовите од Србија во Косово се верификуваат под силни заштитни мерки.

Службениците на Централната изборна комисија на Косово, денеска го почнаa процесот на верификација на пликоата со гласачките ливчиња кои пристигнале во Косово од Србија.

Но, овој прцес од страна на Косовците се врши под детални заштитни мерки. Со маски, посебна облека, капи и ракавици, службениците го вршат овој процес, јавува Експрес.

Фото: Експрес

На 13 октомври во Косово броењето на гласовите од Србија беше прекинато, откако неколку службеници на ЦИК се жалеа дека имале алергиски реакции откако ги отвориле пликоата пристигнати од Србија. Во Инфективна болница во Приштина беа хоспиталзирани 12 претсавници од ЦИК кои се жалеле на алергиски реакции, но откако анализите покажаа дека не станува збор за заразна инфекција тие беа пуштени дома.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close