Како храбар Кинез влегол во забранетиот град: Ова е вистински гулаг !

Забранетиот град во Кина
Забранетиот град во Кина/ Фото Youtube Screenshot

Додека одел по улица во кинескиот град Урумчи, давајќи се од себе за да изгледа како турист, срцето на Гуан Гуан било на неговите потпетици.

Младиот Кинез знаел дека тоа не е место каде што посетуваат туристи, а камерата скриена во неговиот ранец тајно ги снимала камповите на комунистичкиот режим.

Храбриот Гуан Гуан бил на тајна мисија – да ја изложи на светот срамната мрежа на кампови за превоспитување, центрите за притвор и затворите во центарот на бруталната конфронтација на Пекинг со муслиманските малцинства, особено со Ујгурите, во провинцијата Ксинџијанг, пренесува Дејли Меил.

Знајќи дека ако полицијата го фати, ќе се соочи со строга казна бидејќи се осмелил да открие нови докази за геноцидните злосторства на режимот, кои вклучуваат притворање на околу два милиони луѓе во центрите како оние што Гуан ги барал.

Гуан пред две години го возел тој регион со велосипед, а потоа чул за логорите, како и за забраната на ујгурскиот јазик во училиштата и за ропската работа.

Откриени 18 кампови

Откако открил дека на странските новинари им е забрането да истражуваат, тој решил да се врати за да ја документира репресијата.

Гуан поминал низ осум градови и открил 18 кампови за време на неговото патување, вклучително и еден голем центар за притвор долг околу 1.000 метри, украсен со застрашувачки слогани како „Реформи преку работа“.

Многу од овие објекти не се означени на мапите, рече тој. Гуан снимал бодликава жица, караули, полициски контролни пунктови, воени бараки, воени возила и знаци и патеки во затворските ѕидови.

Пред неколку дена, тој сподели 19-минутно видео на Јутуб во кое ги оспорува постојаните тврдења на Кина дека не врши репресија врз муслиманското малцинство во регионот.

Ова покажува дека Ксинџијанг стана најголемиот светски гулаг со економија која главно се заснова на принудна работа во мрежа од мега затвори, центри за притвор и концентрациони логори под режим кој се потпира на теророт, вели дисидентот Лианчао Хан, додавајќи дека тоа придонесува до цврсти и растечки докази за кинеските злосторства.

Гуан Гуан- инаку, е псевдоним на кинески активист кој студира во Тајван, а во видеото се вели дека бил инспириран од извештаите на „Базфид“ кои користеле сателитски снимки за да идентификува 268 можни затвори изградени од 2017 година.

Единствените фотографии објавени на веб-страницата се фотографии од сателитски карти. Каде се означени некои од зградите? Како изгледаат тие во реалноста? Како изгледа нивната околина? Имајќи ги на ум тие прашања, повторно отидов во Ксинџијанг, вели Гуан во видеото.

На снимката тој признава дека има чувство на паника бидејќи знае дека и самиот би можел да биде испратен во логорот доколку го фатат додека го снима затвор или има видео снимки од центрите за притвор.

Надзорни камери, жици за бричење, караули

Додека шетал низ областа Ксинши во Урумчи, регионалниот главен град, нашол мноштво надзорни камери на дрвјата, како и црвено-бели знаци на патот кои воделе кон центрите за притвор лоцирани зад металните огради покриени со бодликава жица.

Тој потоа возел покрај друг близок притвор, за кој се верува дека има илјадници луѓе зад високи бели ѕидови долги неколку стотици метри. Гуан направил неколку снимки од темните згради зад жиците. Потоа нашол друг затвор, поврзан со огромни фабрики, во истата населба.

Има многу концентрациони логори и сите се со голем број стражари, вели Гуан.

Откако снимал уште неколку објекти, тој возел неколку часа на југ до друг комплекс, затворски центар во близина на воената база што ја снимал во близина на градот Корла, и тврди дека бројот на воени возила укажува на присуство на многу „војници на СС“, што е навредлив израз што се користи за кинеските воени сили.

Неговата последна станица била на еден час возење до Јанки, каде што се наоѓа друг центар за притвор со новоизградени бариери и долги ѕидови.

Според Дејли Мејл, Кина изградила стотици кампови во последниве години додека водела кампања – што Пекинг упорно го негира – за кршење на слободата и традицијата на муслиманските малцинства, користејќи нерепресивен начин на користење на технологијата.

Политиката на произволно притворање, вклучително и испраќање на десетици илјади деца во државните сиропиталишта откако нивните родители беа затворени во „центри за превоспитување“, е засилена по наредба на претседателот Си Џинпинг, објаснувајќи дека тоа е одговор на тероризмот.

Затворите во „забранетиот“ кинески град
Затворите во „забранетиот“ кинески град/ Фото Youtube Screenshot

Сексуална злоупотреба, тепање, тортура

Адријан Зенц, германски антрополог и експерт за човекови права во Ксинџијанг, вели дека центрите за притвор, познати како „каншусуо“, прикажани на видеото, дозволуваат луѓето да се држат во истражен притвор најмногу 37 дена, но во Ксинџијанг затворениците во тие објекти ги држат со месеци.

Некои од најлошите мачења што може да се слушнат во сведочењата беа извршени во тие притворни центри, рече Зенз, чија истрага за масовни притворања и принудна работа им помогна на САД да воведат санкции за клучните производи во регионот.

Овие кампови се клучен дел од кампањата за намалување на малцинското население, уништување на нивната култура, религија, потиснување на нивниот јазик и принудување на асимилација, политика на етничко чистење што претходно се водела во Тибет, пишува Дејли мејл.

Ујгурите кои го преживеаја затворањето на логорот се сведоци на систематска сексуална злоупотреба, силување и присилна стерилизација на затворенички, заедно со тепање, електрични шокови и други форми на тортура.

Уапсените, сместени во преполни студентски домови, биле принудени да ја проучуваат комунистичката историја, да скандираат пароли и да пеат партиски песни.

Минатиот месец, кинескиот полицаец по име „Џианг“, кој бил испратен на службата во Ксинџијанг, изјави за Дејли Меил дека жртвите биле измачувани од струен удар на гениталиите, па дури и пуштањето на брадата или одењето со пријателите можело да биде причина за брутално испрашување.

Кина затвори
Кинеските затвори во „забранетиот град“/ Фото Youtube Screenshot

Локациите одговараат на податоците од мапите и сателитите

Џијанг, кој се засолнил во Европа, вели дека Гуан, доколку биде фатен, може да се соочи со десет години затвор за шпионажа, и стравува дека наметнувањето на владата ќе воведе нови строги ограничувања за туристите во регионот.

Иако не постои начин да се потврди вистинитоста на она што е прикажано на снимката, која веројатно е направена минатата година, експертите велат дека локациите и фотографиите се совпаѓаат со постоечките јавни податоци од мапи и сателити.

Во секој случај, тоа одговара на сите сателитски снимки, што би било речиси невозможно да се лажира, рече Алисон Килинг, британска архитектка која работела на наградуваното истражување на „Базфид“.

Гуан признава дека успеал да најде само ограничени докази на периферијата на регионот, но вели дека локалните Кинези му потврдиле дека Ујгурите биле испратени на принудна работа низ целата земја, додека сите оние кои одбиле да дадат информации за своите сограѓани биле испратени во камповите .

Прогонството на Ујгурите од страна на кинеската влада е незамисливо, рече Гуан во заклучок, додавајќи дека се надева дека комунистичкиот режим „ќе се распадне и ќе стави крај на ова зло против човештвото“.