Tag : затвори

Вести Економија

Шпанските банки размислуваат за трајно затворање на дел од филијалите

Слободен печат
Додека Шпанија повторно се отвора по кризата со Ковид-19, нејзината банкарска индустрија ја користи можноста да ја намали својата гломазна мрежа на филијали, која долго...
Вести Економија

Германски банкарски гигант со лоши вести: Мора да „згаснеме“ дел од филијалите и да отпуштаме вработени

Слободен печат
Германската Комерцбанка најави дека ќе затвори поголем број работни позиции и филијали. Тоа го потврди и член од управата на банката. Како што навел, банката...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Коронавирусот не успеа да ги пробие затворските решетки

За среќа нема ниту еден заразен со Ковид-19 во македонските затвори. Општата состојба во сите од нив е дека строго, пред сè од персоналот на...
Вести Регион

Коронавирусот се проширил и во затворите во Србија, позитивни 22 затвореници

МИА Агенција
Србија досега има евидентирано 9.009 заразени лица со коронавирус, 179 починати и 1.343 излечени граѓани, јави дописникот на МИА од Белград. Во изминатите 24 часа,...
Вести Свет

Затвореници во Белгија сошија 42 илјади заштитни маски

Слободен печат
Осудените лица во затворите во Белгија досега сошиле 42 илјади заштитни маски за лице, за да го намалат недостатокот во таа замја, но тие и...
Вести Регион

За спречување на ширење на коронавирусот, турската влада ќе овозможи ослободување на затвореници

Слободен печат
Со 279 гласа „за” и 51 „против” турскиот Парламент усвои закон со кој ќе се овозможи ослободување на десетици илјади затвореници. Предлог-законот е со цел...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во затворите нема коронавирус, но затворениците се напнати

Во затворите и казнено-поправните домови во Македонија до овој момент нема заболени од коронавирусот, но затворениците се напнати, што е нормано во оваа ситуација, информира...
Вести Свет

Корона „влезе“ и во најголемата фабрика за преработка на месо во САД

Слободен печат
Компанијата Смитфилд Фудс, водечки светски преработувач на свинско месо, соопшти дека ќе ја затвори фабриката во САД на неопределено време поради неконтролирано ширење на корона...
Вести Македонија Слајдер

Божиновски: Да не дозволиме затворите да се претворат во инкубатори на Ковид-19, тогаш целиот систем ќе крахира

Слободен печат
Поради пандемијата на КОВИД-19 се соочуваме криза во глобални рамки, каде што државите треба да обрнат внимание на сите категории на граѓани – и на...
Вести Свет Слајдер

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција
Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи дека нема потреба од карантин во Њујорк. Тој претходно ја најави можноста за затворање на Њујорк и делови од...