8 C
Скопје

ЈП „Водовод и канализација“: Продолжува масовната кражба на капаци на шахти и решетки од сливниците

Продолжуваат масовните кражби на капаци на шахти и решетки од сливниците, информираат од ЈП „Водовод и канализација”.

Како што велат од таму во општина Карпош, денеска повторно е потврдена кражба на капаци на шахти на следните локации: бул. „Партизански одреди”, на велосипедската патека кај Поликлиника Букурешт, кај ГУЦ и на бул. „8 Септември”.

– Ваквиот вандализам се одразува негативно и ја загрозува безбедноста на граѓаните и на учесниците во сообраќајот. Ја известуваме јавноста дека и овој случај е документиран и пријавен во полициска станица, комуналните служби на Град Скопје и комуналните служби на Општината. Истовремено со цел спречување на ваквиот вандализам и санкционирање на сторителите ќе се засилат контролите на комуналните служби низ општините, но и на откупните центри за старо железо каде доколку се пронајдат вакви предмети, ќе бидат изречени казни согласно Законот, стои во соопштението испратено до јавноста.

Прочитајте и...  ВИДЕО| Архитектот Муча: Скопје има лоша архитектура поради лошите клиенти

Од претпријатието известуваат дека ќе бидат поставени нови капаци на посочените локации, и апелираат до јавноста и граѓаните, да не се крадат капаци и решетки од улиците, бидејќи на тој начин не се нанесува само штета на претпријатието, туку и се загрозува безбедноста на граѓаните и учесниците во сообраќајот.

Поврзани вести

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Одобрен Предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк

Слободен печат

Остави Коментар