Јово Вангеловски седна на обвинителна клупа

Денеска во Кривичниот суд се одложи судењето каде обвинет за злоупотреба е поранешниот прв човек на Врховниот суд и поранешен судија Јово Вангеловски.

Причината поради која што се одложи денешното рочиште е бидејќи обвинетиот немал време да ја подготви својата одбрана.

Тој тврди дека обвинителниот акт го добил премногу доцна. Рочиштето продолжува на 29 следниот месец.

Според обнинението, Вангеловски ја злоупотребил својата службена положба со тоа што на сите судии им дал додаток на плата за месец ноември 2018 година, само на една судијка не.

Прочитајте и...  Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ, но има целосно право да блокира

Поврзани вести

Утровот бил на Влада, попладнево позитивен: Германскиот министер за здравство Јенс Шпан со ковид-19

Слободен печат

Атентат врз Самуел Пати: Истрага за седум лица меѓу кои и двајца малолетници на возраст од 14 и 15 години

Слободен печат

Образложение на чешкиот премиер Бабиш за новите ограничувања: Извинете, но здравствениот систем може да пропадне меѓу 7 и 11 ноември

Слободен печат

Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Слободен печат

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Слободен печат

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Остави Коментар