Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Израелската армија денеска објави дека успешно го тестирала ласерот за противвоздушни дејства и неутрализирање на високо-моќни беспилотни летала (ПВО), изразувајќи надеж дека ќе ја подобри оваа технологија во наредните години.

Прототипот на ласерски фрлач, развиен со „Елбит системи“, бил поставен на цивилен авион и успешно соборил неколку беспилотни летала во неодамнешната борбена вежба над Средоземното море, тврди генералот на израелската армија Јанив Ротем, шеф на одделот за воени истражувања и развој при Министерството на одбраната, пренесува АП.

„Способноста на овие оружја да пресретнуваат и уништуваат закани од воздух е револуционерна. Израел е меѓу првите земји што имаат такви воени можности“, изјави генералот Ротем пред новинарите.

Видео на денот