20 C
Скопје

Tag : ласер

Вести Свет

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Слободен печат
Маж, кој вперил ласер во очи на пилот на полициски хеликоптер, беше наречен „идиот“ и „лажго“ од судијата и му определи шестмесечна затворска казна. Бенџамин...
Магазин Технологија

Американските и Руските научници СЕ ЗДРУЖИЛЕ: Прават моќно оружје против ЗАЕДНИЧКИ НЕПРИЈАТЕЛ (ВИДЕО)

Слободен печат
Научниците од националниот истражувачки институт „Корољов“ во Самара, со колегите од институтот „Лебедев“, Руската академија за наука и научниците од Универзитетот Емори во САД направиле...
Магазин Технологија

Кинезите направиле СУПЕР ЛАСЕР: 13 пати подобар од стариот, а еве зошто ќе има ЗЕЛЕНА боја (ВИДЕО)

Слободен печат
Научници од југоисточна Кина велат дека синтетизирале кристал со потенцијал значајно да ги подобри перформансите на ласерот кој се користи во цивилна и воена опрема....