24.8 C
Скопје

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири брода со 500 мигранти

На еден од бродовите имаше 325 луѓе, а тој беше запрен на 13 километри од Лампедуза.

Италијанската крајбрежна стража пресретна четири мали бродови кои превезувале повеќе од 500 мигранти и ги придружуваше до островот Лампедуза, на околу 200 километри од Сицилија, објави денеска АНСА.

На еден од бродовите имаше 325 луѓе, а тој беше запрен на 13 километри од Лампедуза.

Патролен брод на италијанската полиција, која се бори против финансиски криминал и криумчарење, придружуваше друг брод со околу 90 лица.

На преостанатите два брода имаше 96 и 16 лица, а тие денеска пристигнаа на медитеранскиот остров, додаде АНСА.

Сите мигранти беа префрлени во таканаречената „жешка точка”, центарот за миграции на островот.

Лампедуза е едно од главните пристаништа за мигранти, кои доаѓаат претежно од Тунис и Либија, со цел да стигнат до Европа. 

 

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар