Италија стави во карантин 14 провинции и Ломбардија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте утрово потпиша наредба со која до 3 април се во карантин Ломбардија и уште 14 провинции, во кои живеат повеќе од 15 милиони луѓе.

Ломбардија, чија финансиска престолнина е Милано е најбогатиот и најнаселен регион во Италија.

Новите правила вклучуваат луѓето да не можат да патуваат од и во Ломбардија, каде живеат околу 10 милиони луѓе. Мерките ќе важат и за уште 14 италијански провинции.

Сите музеи, вежбалници, културни центри, скијалишта и базени ќе бидат затворени. Мерките беше предвидено да стапат во сила вчера, но локалните политичари побараа повеќе време за разгледување на рестрикциите.

Италијанската Влада вчера донесе одлука за дополнително вработување на околу 20.000 здравствени работници, како и зголемување на бројот на кревети во болничките одделенија за интензивна нега да го зголеми од 5.000 на 7.500.

Прочитајте и...  Лам: Кинескиот предлог-законне ги загрозува граѓанските слободи во Хонгконг

Планирано е вработување на 5.000 лекари специјалисти, 10.000 медицински сестри и 5.000 негуватели. Владата планира и привремено вработување на пензионирани лекари.

Новите мерки предвидуваат и претворање, по потреба, на некои хотели во приемни центри за лица во карантин.

Во Италија со новиот коронавирус се регистрирани 5.883 лица, од кои 233 починале, од кои 50 во последните 24 часа, а 589 оздравеле.

Додека во Бугарија, Молдавија и Аргентина се регистрирани првите пациенти од новиот коронавирус. Досега над 100 држави пријавија пациенти инфицирани со новиот коронавирус.

Во Бугарија регистрирани се првите два случаи на Ковид-19. Една жена и еден маж се инфицирани со новиот коронавирус. Тие изјавија дека не патувале во странство.

Прочитајте и...  Андоновиќ: По трговијата и пандемијата, Хонгконг следна причина за студена војна меѓу САД и Кина

И Молдавија го пријави првиот пациент инфициран со Ковид-19.

Додека во Јужна Америка односно во Аргентина е регистриран првиот смртен случај. Почина 60-годишен маж кој неодамна престојувал во Европа.

Во Австрија според најновите податоци, новиот коронавирус е потврден кај 104 луѓе, а само за еден ден имало 17 нови заразени лица.

Според последните извештаи, повеќе од 106.190 луѓе се инфицирани со Ковид-19 ширум светот, од кои најголемиот број се во Кина. Бројот на смртни случаи се искачи на 3.600, додека повеќе од 60.190 луѓе оздравеа од новиот коронавирус.

Прочитај повеќе

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат

Еваристе Ндајишимије избран за претседател на Бурунди

Слободен печат

Филипче: Само со придржување до мерките може постепено да се враќаме во нормала, алтернатива на тоа е строга рестрикција

Слободен печат

Италијанската полиција уапси 10 припадници на мафијата „Ндрангета“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Расте бројот на деца кои живеат во сиромаштија – ќе се зголеми на 672 милиони

Слободен печат

Кофинансирани грантови за технолошки развој за надминување на последиците од КОВИД-19

Слободен печат

Бугарите атакуваат и на српскиот јазик: Во времето кога се формирал српскиот јазик Бугарите не беа Словени

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија иако имаше ригорозни мерки не се справи со вирусот

Слободен печат

Гренел: САД подготвуваат нови санкции за Северен поток -2

МИА Агенција

Финансиска поддршка за април и мај ќе добијат филмските работници и тие што останале без работа

Слободен печат