Италија стави во карантин 14 провинции и Ломбардија

Италијанскиот премиер Џузепе Конте утрово потпиша наредба со која до 3 април се во карантин Ломбардија и уште 14 провинции, во кои живеат повеќе од 15 милиони луѓе.

Ломбардија, чија финансиска престолнина е Милано е најбогатиот и најнаселен регион во Италија.

Новите правила вклучуваат луѓето да не можат да патуваат од и во Ломбардија, каде живеат околу 10 милиони луѓе. Мерките ќе важат и за уште 14 италијански провинции.

Сите музеи, вежбалници, културни центри, скијалишта и базени ќе бидат затворени. Мерките беше предвидено да стапат во сила вчера, но локалните политичари побараа повеќе време за разгледување на рестрикциите.

Италијанската Влада вчера донесе одлука за дополнително вработување на околу 20.000 здравствени работници, како и зголемување на бројот на кревети во болничките одделенија за интензивна нега да го зголеми од 5.000 на 7.500.

Прочитајте и...  Гугл ќе инвестира милијарда долари во зделки со медиумски партнери

Планирано е вработување на 5.000 лекари специјалисти, 10.000 медицински сестри и 5.000 негуватели. Владата планира и привремено вработување на пензионирани лекари.

Новите мерки предвидуваат и претворање, по потреба, на некои хотели во приемни центри за лица во карантин.

Во Италија со новиот коронавирус се регистрирани 5.883 лица, од кои 233 починале, од кои 50 во последните 24 часа, а 589 оздравеле.

Додека во Бугарија, Молдавија и Аргентина се регистрирани првите пациенти од новиот коронавирус. Досега над 100 држави пријавија пациенти инфицирани со новиот коронавирус.

Во Бугарија регистрирани се првите два случаи на Ковид-19. Една жена и еден маж се инфицирани со новиот коронавирус. Тие изјавија дека не патувале во странство.

Прочитајте и...  Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

И Молдавија го пријави првиот пациент инфициран со Ковид-19.

Додека во Јужна Америка односно во Аргентина е регистриран првиот смртен случај. Почина 60-годишен маж кој неодамна престојувал во Европа.

Во Австрија според најновите податоци, новиот коронавирус е потврден кај 104 луѓе, а само за еден ден имало 17 нови заразени лица.

Според последните извештаи, повеќе од 106.190 луѓе се инфицирани со Ковид-19 ширум светот, од кои најголемиот број се во Кина. Бројот на смртни случаи се искачи на 3.600, додека повеќе од 60.190 луѓе оздравеа од новиот коронавирус.

Поврзани вести

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15. минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат

Захариева вели „не ги измисливме ние“: Добрососедските односи се европски критериум за членство во ЕУ

Слободен печат

НАТО обзнани: Грција и Турција со „црвена линија“ за избегнување на конфликти на море или во воздух

Слободен печат