Tag : ломбардија

Вести Свет

Ломбардија повторно жариште на коронавирусот: Нови 239 случаи, осум лица починаа

Слободен печат
Во последните 24 часа, во Италија се забележани 239 нови случаи на коронавирус, додека осум лица починаа од последиците на вирусот. Сите од нив се...
Вести Свет

Отворена истрага против претседателот на Ломбардија заради спорни набавки за време на пандемијата

Миа
Претседателот на најбогатата северна италијанска провинција Ломбардија, Атилио Фонтана, е обвинет за конфликт на интереси и измама со јавните набавки во екот  на епидемијата со...
Вести Свет

Австријците ќе можат повторно да патуваат во Ломбардија, без карантин

Слободен печат
Австрија од полноќ го укинува највисокото предупредување за патување во италијанската провинција Ломбардија, соопшти Министерството за надворешни работи. Од четврток, Австријците ќе можат повторно да...
Вести Свет

Семејствата на починатите од Ковид-19 во Ломбардија бараат Фон дер Лајен и Рагнар да ја следат истрагата

Слободен печат
Семејствата на починатите од Ковид19 во Ломбардија, кои пред еден месец поднесоа тужба во судот во Бергамо против политичари за кои сметаат дека се одговорни...
Вести Свет

Епидемиолошките податоци во Италија се стабилни, Ломбардија и Рим се под надзор

Слободен печат
Епидемиолошките податоци низ цела Италија се стабилни, но во Ломбардија со над 70 проценти од вкупниот број нови случаи заразени со Ковид-19 и Рим со...
Вести Свет

Конте се соочи со обвинителите во истрагата за задоцнетото воведување на мерки во Ломбардија

Слободен печат
Италијанскиот премиер Џузепе Конте денескa се соочи со обвинителите кои отворија истрага за задоцнетото воведување мерки за изолација во два помали града во Ломбардија, која...
Вести Свет

Скок на бројот на заразени во Грција и Италија: Ломбардија се уште е жариште, расте бројот на починатите

Слободен печат
Бројот на починатите од коронавирус во Италија порасна денеска за 65, што е благ пораст во однос на вчерашниот ден кога изнесуваше 53, соопшти Агенцијата...
Вести Свет

Во најтешко погодениот регион во Италија повторно пораст на бројот на заразени

Слободен печат
Голем скок на бројот на потврдени случаи од Ковид-19 во најтешко погодениот регион во Италија, Ломбардија придонесе за најголем дневен пораст на заразени во земјата...
Живот Магазин Магазин слајдер

Сицилија плаќа половина авионски билет и ноќевање само за да летувате таму

Слободен печат
Поради сегашната состојба со коронавирусот, не е сигурно дали сите туристички дестинации ќе ги угостат туристите годинава. Меѓутоа, оние кои, сепак, се одлучиле на тоа,...
Вести Свет Слајдер

Бројот на жртви во Ломбардија ја надмина бројката на цивилни жртви од тој регион во Втората светска војна

Слободен печат
Италија е една од најтешко погодените земји во пандемијата на вирусот Ковид-19, кој однесе повеќе од 22.000 животи во таа земја Во Ломбардија, епицентарот на...