Исчезна голем глечер во САД, таму бил илјадници години

Глечер/ Фото: RALPH THORNTON/USGS / Sciencephoto / Profimedia

Научник кој ја следи состојбата на глечерот Хинман лоциран во американската сојузна држава Вашингтон помеѓу врвовите на планината Рение и глечерот Пик, вели дека тој целосно исчезнал откако бил таму илјадници години, а галопирачките климатски промени му го нанеле последниот удар.

Експертите неодамна открија дека до крајот на векот може да се изгубат до половина од глечерите во светот, дури и ако се исполнети глобалните климатски цели. Маури Пелто од колеџот Николс за „Си-Ен-Ен“ изјави дека ја посетува и набљудува планината Хинман веќе 40 години. Кога ја посетил областа со својот тим во 2022 година, видел дека глечерот целосно исчезнал.

„Целосно исчезна. Ова беше најголемиот глечер во овој дел од планинскиот венец – сега го нема“, рече Пелто.

Експертот за животна средина Дејвид Шин од Универзитетот во Вашингтон вели дека за време на повлекувањето на глечерите, може да се формираат помали површини мраз во вдлабнатини кои се помалку чувствителни на екстремни температури. Но, овие ледени површини често се премногу тенки за да се лизгаат надолу, што е важен критериум за класификација на ледената маса како глечер.

Шин истакна дека сè уште има малку мраз во вдлабнатините во областа, но дека тој повеќе не е глечер и дека и тој може да исчезне во следните десет години. Иако глациолозите не ја знаат точната старост на глечерот Хинман, Пелто нашол докази дека тој бил таму пред ерупцијата на планината Мазама или дека постои повеќе од 7.000 години.

„Сè уште има надеж. За да може глечерот да се формира и да се одржи, потребна му е поголема просечна акумулација на снежни врнежи. Во тој случај, тој би можел да закрепне“, рече Пелто.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот