Иран ќе го зголеми нивото на збогатување на ураниум – Слободен печат
ВестиПланета

Иран ќе го зголеми нивото на збогатување на ураниум

Тоа го најави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани.

Иран ќе го зголеми нивото на збогатување ураниум по 7 јули до ниво за кое тие сметаат дека е потребно.

Тоа го најави денеска иранскиот претседател Хасан Рохани.

– Доколку останатите потписници на нуклеарниот договор не го исполнат своите ветувања, тогаш нуклеарниот реактор Арак се враќа на претходните активности по 7 јули оваа година – изјави Рохани.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close