Инстаграм се соочува со тужби од корисниците за повреда на приватноста

Социјалната мрежа Инстаграм, инаку во сопственост на Фејсбук, е мета на обвиненија дека илегално ги собирала биометриските податоци на своите корисници.

Оваа информација ја објави Блумберг, додавајќи дека компанијата Инстаграм понудила 650 милиони долари да се спогоди на суд. Тужбата е поднесена во Калифорнија, а компанијата е обвинета за прибирање и заработка од биометриските податоци на повеќе од 100 милиони корисници без тие да дадат одобрение за да им се прибираат личните податоци.
Портпаролката на Инстаграм рекла дека тужбата е неоснована и дека оваа социјална мрежа не користи технологија на препознавање на ликовите.
Но, една од корисничките не го дели ова размислување.
Кели Вејлен од Илиноис вели дека социјалната мрежа која инаку ја користи деветта година, го крши законот за приватност.
Ако го загуби спорот, Инстаграм ќе треба да им плати 1000 долари оштета за секое прекршено право или 5000 долари ако се открие дека прибирањето на податоците било направено намерно.
Прочитајте и...  Алиев: Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија, имаме загинати и ранети војници

Прочитај повеќе

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат

Дали е Брисел новото европско жариште?

Слободен печат

Азербејџан прогласи воена состојба: Ерменија размислува да ја признае независноста на Нагорно-Карабах

Слободен печат