Индицент кај норвешки мразокршач, па се испоставило дека е обична грешка

Руски мразокршач, со 33 члена екипаж, по грешка повикал помош за време за олуја кај обалата на Норвешка, соопштила руската агенција за поморски и речен сообраќај.

Сите членови на екипажот се добро, а мразокршачот не е во опаснот и продолжуива понатаму да плови по редовна рута, пренесе агенцијата „Тасс“.

-Нема проблем, мразокршачот и екипажот се безбедни. Сигналот за опасност е упатен случајно, бидејќи дојде до пореметување на одредена опрема, поради недостаток на струја за време на олујата- изјавил потпаролот на руската агенција.

Објавено е дека стануба збор за бродот „Тор“, кој припаѓа на компанијата „Росморпорт“.

Норвешката спасувачка служба претходно наведе дека на мразокршачот му откажал моторот, но дека потоа успеал да ги поврати способностите за маневр, пренесе Ројтерс.

Прочитајте и...  Лажни вести од протестите во САД: Полицијата во Минеаполис не уапси агент на ФБИ, ниту пак снимката е сегашна (ВИДЕО)

 

 

 

 

Прочитај повеќе

Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Слободен печат

Осум минути се слушаше само дишње: Aмериканска детска телевизија ги поддржа протестите на необичен начин (ВИДЕО / АУДИО)

Слободен печат

Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Слободен печат

Белата куќа забрани кинески патнички авиони да летаат до САД

Слободен печат

Османи му го честита на Хоти изборот за нов премиер на Косово

Слободен печат

Трудо запрашан за протестите во САД остана без зборови (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две лица вработени во детска градинка во Пробиштип позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Јас сум најдобар за црнечкото население од Линколн

Слободен печат

ИАТА: Пораст на патничкиот авиосообраќај во мај од 30 отсто

Слободен печат

Кастанер ветува казна за „секоја грешка” или расистички збор во француската полиција

МИА Агенција

Јанева пред ревизорите се соблекла по долна облека, дадена и е инекција за смирување

Слободен печат

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција