Имате слабо WIFI дома? Еве што може да го попречува - Слободен печат

Имате слабо WIFI дома? Еве што може да го попречува

Ако рутерот ви се наоѓа во близина на некоја од овие работи, не е ни чудо што сигналот на безжичниот интернет ви е лош.

Дебели ѕидови

Дебелите ѕидови можат да бидат проблем за безжичниот интернет. Затоа обидете се да го позиционирате рутерот на најдобрата позиција во станот. Рутерот не треба да биде во близина на бетонски ѕидови, камења, цигли, керамика и огледала.

Аквариум

Проблемот не е стаклото од кој е направен аквариумот, туку водата. Безжичниот сигнал има проблем да помине низ водата, па аквариумите можат да бидат непремостлива препрека бидејќи апсорбираат дел од сигналот.

Микробранова/телевизор

Кога просторот во станот е ограничен, веројатно рутерот ќе го ставите веднаш пред телевизорот или до микробрановата. Овие уреди можат да направат хаос со сигналот бидејќи работат на слична фреквенција. Други уреди кои можат да го попречуваат сигналот се фрижидерите, контролорите за конзоли и безжичните звучници.

Прочитајте и...  Виц на денот: Несоница

Метални предмети и површини

Огледало со метална рамка многу лесно може да одбива и да проивлекува WiFi сигналот, што доведува до негово ослабнување или ограничување.

Енергетски ефикасни прозорци

Овие прозорци се одлични за намалување на потрошувачката на енергија и регулирање на климата во станот, но исто така можат да бидат и голем непријател на безжичниот интернет. Тоа е бидејќи овие прозорци имаат низок емисионен премаз, кој е всушност тенок слој на транспарентен метал. Затоа е добро рутерот да биде што подалеку од нив.

Прочитај повеќе

Лозано освои награда на MAC: Го најавија дека доаѓа од Северна Македонија, но веднаш ги поправи!

Слободен печат

Антониа Гиговска со извонреден стајлинг на доделувањето на MAC наградите во Белград! (ФОТО)

Слободен печат

Песна, солзи и „молба за помош“: Деми Ловато со емотивен настап за првпат по две години откако безмалку ќе умреше (ВИДЕО)

Слободен печат

Парис Хилтон објави стари фотографии – Фановите дури сега не и веруваат дека не правела пластични операции

Слободен печат

Паоло Коелјо открива: Како да ја пронајдеме сродната душа и да ја привлечеме

Слободен печат

Тајните на Корејците на 50 години да изгледаат 30 години помлади

Слободен печат

Остави Коментар

five × 2 =

Прочитај повеќе

Томас Маркл: Одлуката на Хари и Меган е збунувачка, ја повредија кралицата

Слободен печат

Наши миленици: Цезар, погледнете го колку е сладок!

Слободен печат

Првиот супермодел, Марион Морхауз: Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри црти на лицето (ФОТО)

Теодора Циклевска

Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Слободен печат

Постои едноставен начин за борба со проблемите

Слободен печат

Мед и ореви за студените зимски денови и потоа

Слободен печат