Имате слабо WIFI дома? Еве што може да го попречува

Ако рутерот ви се наоѓа во близина на некоја од овие работи, не е ни чудо што сигналот на безжичниот интернет ви е лош.

Дебели ѕидови

Дебелите ѕидови можат да бидат проблем за безжичниот интернет. Затоа обидете се да го позиционирате рутерот на најдобрата позиција во станот. Рутерот не треба да биде во близина на бетонски ѕидови, камења, цигли, керамика и огледала.

Аквариум

Проблемот не е стаклото од кој е направен аквариумот, туку водата. Безжичниот сигнал има проблем да помине низ водата, па аквариумите можат да бидат непремостлива препрека бидејќи апсорбираат дел од сигналот.

Микробранова/телевизор

Кога просторот во станот е ограничен, веројатно рутерот ќе го ставите веднаш пред телевизорот или до микробрановата. Овие уреди можат да направат хаос со сигналот бидејќи работат на слична фреквенција. Други уреди кои можат да го попречуваат сигналот се фрижидерите, контролорите за конзоли и безжичните звучници.

Прочитајте и...  Теа ни зготви џем од сливи, рецептот го споделуваме со вас

Метални предмети и површини

Огледало со метална рамка многу лесно може да одбива и да проивлекува WiFi сигналот, што доведува до негово ослабнување или ограничување.

Енергетски ефикасни прозорци

Овие прозорци се одлични за намалување на потрошувачката на енергија и регулирање на климата во станот, но исто така можат да бидат и голем непријател на безжичниот интернет. Тоа е бидејќи овие прозорци имаат низок емисионен премаз, кој е всушност тенок слој на транспарентен метал. Затоа е добро рутерот да биде што подалеку од нив.

Прочитај повеќе

Ова е веќе нереално! Погледнете како изгледа Џенифер Лопез на најновата фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Подготвени дочекајте ја зимата – Шипката важи за ризница на витамин Ц

Слободен печат

Ѕирнете како беше во Штип: „Макфест 2020“ низ фотографии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Бојата открива многу: Еве што значи ако ретко или пречесто уринирате

Слободен печат

Риба во фолија на мексикански начин – Совршен ручек за крај на летото

Слободен печат

Првата дама Елизабета Ѓоргиевска блесна како филмска дива на 41. издание на „Браќа Манаки“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откриена тајната за подолг живот: Топол туш и добро друштво

Слободен печат

Лесни рецепти за коктели за кои не ви е потребен бармен

Слободен печат

Еве какви последици носи изгладнувањето и брзото слабеење

Слободен печат

Дневен хороскоп за 20 септември: Кога најмалку очекувате, ќе се вљубите, и тоа на прв поглед

Слободен печат

Виц на денот: Казна

Слободен печат

Групата „Нокаут“ победник на 35. издание на „Макфест“

Слободен печат