Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Младиот суперталентиран Ансу Фати кој игра на крилната позиција и официјално е дел од првиот тим на Барселона.

Овој потег секако ја враќа надежта и на школата „Ла Масија“ од каде се очекува да излегуваат големи фудбалски надежи и бидат идните ѕвезди во клубот од „Камп Ноу“.

17-годишниот Фати кој веќе тренира и игра со најдобрите во составот на Барса, ќе го носи бројот 22 на својот дрес. Неговата откупна клаузула е зголемена од 170 на 400 милиони евра.

Инаку бројот 22 досега го носеше Артуро Видал кој две години ги бранеше боите на каталонскиот клуб, а во новата сезона ќе биде дел од милански Интер.

Прочитајте и...  Формула 1 најави револуција, воведува ограничување на платите на возачите

Од дебито на 25 август 2019 година досега запиша вкупно 33 натпревари, осум голови и една асистенција.

Најверојатно се очекува да дебитира како првотимец веќе в недела до 21.00 часот кога на „Камп Ноу“ гостува незгодниот Виљареал.

Поврзани вести

Први победи за ПСЖ и Челси во ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен печат

Венгер: Со Суперлигата сакаат да ја уништат Премиер лигата

Слободен печат

Димитријевиќ и Хувентуд не знаат за пораз во Еврокупот, последна жртва е Уникс

Слободен печат

НБА тимот Јута џез продаден за 1.6 милијарди долари

Слободен печат

Само две работи можат да го запрат Ѓоковиќ да не биде историски број 1

Слободен печат

Остави Коментар