Идеи за детски роденденски подароци - Слободен печат

Идеи за детски роденденски подароци

Ви предлагаме идеи за подароци за деца од 1 до 7 години.

Роденденските прослави обичо со себе носат грижа и недоумица што да се подари. За детскиот прв роденден најдобро е да се консултирате со неговите родители, па така ќе проверите дали некои работи детето веќе ги има, за да не купите нешто што нема да му користи. На децата најчесто им се купуваат играчки, но децата брзо се заситуваат од играчката.

Во продолжение ви предлагаме идеи за додароци за деца до седумгодишна возраст. Се надеваме дека барем малку ќе ви го олесниле купувањето на подарок.

За првиот роденден

За првиот детски роденден идеални подароци се оние кои помагаат во развојот на моторичките способности на детето како што се дрвени играчки со кои детето сложува различни облици или други слични играчки. Ако купувате играчка, имајте на ум дека не треба да биде составена од ситни делови, за да не дојде до тоа некои од деловите детето да ги голтне. Играчките за оваа возраст треба да бидат заоблени и без остри делови. Децата на оваа возраст сакаат сè што е шарено, нешто што има звуци, што свети или што трепка. Исто така, може да му купите некој шатор/куќичка, или мала фотелја наменета за таа возраст. Со оглед дека децата на таа возраст учат да одат , можете да му купите туркач или трицикл.

Прочитајте и...  Синот на Боб Марли ќе настапи на „Д Фестивал“

За вториот роденден

Двегодишните деца сакаат да се преоблекуваат, затоа идеален подарок би бил некој костим на животно или на омилениот лик од цртаните филмови. Освен тоа, играчките на четири тркала ќе го одушеват момчето, додека девојчињата би ги одушевиле со пластичен прибор за готвење или сет – чајник или храна.

За третиот роденден

Децата на оваа возраст сакаат да возат, па идеален подарок би бил ромобил или велосипед на три тркала. Децата на оваа возраст веќе ја развиваат својата креативност, затоа можете да им купите ликовен прибор како што се боички, пластелин, плоча за цртање и слично.

За четвртиот роденден

Деца со наполнети четири години се активни и веќе не ги интересираат едноставни игри. Подарете им „пазлс“  или лего коцки кои сите денешни деца ги сакаат. На девојче можете да му подарите кукла или креативен комплет на накит, а на момче – топка.

Прочитајте и...  Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

За петиот роденден

Со наполнети пет години детето доволно е пораснато да биде свесно кои му се омилени играчки. Најдобро би било да го прашате детето што сака за роденден. На оваа возраст за децата поинтересни се интерактивни играчки/игри, сложувалки, бројалници, боенки, детски кујни или куќи за кукли и барбики.

За шестиот роденден

Дете со шест години почнува да оди на предшколска настава, затоа можете да му купите прибор кој му е потребен како што се ранец, прибор за цртање или некоја книга која може да му помогне за полесно совладување на читањето. Исто така, на децата на оваа возраст интересни им се друштвените игри како што се Твистер, Не лути се човече, Монопол.

Прочитајте и...  Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

За седмиот роденден

Со седум години се подготвуваат за своите први училишни денови. Совршени подароци се школски ранец, кутија за молив и останат прибор потребен за на училиште, тренерки, патики. Исто така идеален подарок се ролерки, велосипед или опрема и реквизити ако детето се занимава со некоја спортска активност .Нема да згрешите ако се одлучите да купите рачен часовник, а девојчињата сигурно ќе се израдуваат на комплет со производи за разубавување (наменет за нивната возраст ) или комплет за изработка на накит.

Прочитај повеќе

Виц на денот: Домашна

Слободен печат

Овие 5 знаци се показател дека го трошите животот на погрешни работи!

Слободен Печат

По 35 години решена мистеријата на плочата на Бајага, програмерите го дешифрираа записот (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уште една модна лекција од Меланија Трамп: Во овој фустан секоја жена изгледа преубаво! (ФОТО)

Слободен Печат

Кејт Мидлтон: Мачнините за време на бременоста постојат и во кралското семејство

Слободен печат

Топ 5 стајлинзи: Модна инспирација за сите генерации! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

3 × три =

Прочитај повеќе

Српскиот рокер конечно ПОТВРДИ дека е на лекување: Во животот пребродил многу здравствени проблеми…

Слободен печат

Моќта на стресот: Стравот предизвикува дијареја, а гневот главоболка

Слободен Печат

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Слободен Печат

Прв арапски дизајнер примен во француското здружение на високата мода: Ели Сааб – омилениот дизајнер на познатите

Слободен Печат

Тајната на Викторија Бекам: Листа на најдобри и најздрави производи за блескава кожа

Слободен Печат

Нов гаф во кралското семејство: Официјалната интернет страница се претвори во страница за возрасни (ФОТО)

Слободен печат