И по Жабарот, „Кај Жабар“ на највкусни ќебапчиња и плескавица „А-ла Жабар“

Легендарната кафеана „Кај Жабар“ е доказ дека само храната подготвена со мерак секогаш носи муштерии, и тоа онакви кои со задоволство повторно се враќаат, токму тука, во зголемен број крај трпезата. Да не ви објаснуваме многу, најнакусо, „Кај Жабар“ е од оние кафеани кои секогаш им „удираат шамар“ на младите генерации кои се обидуваат да направат суперактуелни фенси ресторани, кои кратко траат, поради тоа што немаат ни грам талент во угостителството. А не го познаваат ни духот на Скопје.

Муабетиме со госпоѓа Вера Саздова, махер во кујната во кафеаната „Кај Жабар“. Таа и синовите ги презеле конците в раце, откако Жабарот замина „на оној свет“. Ја реновирале кафеаната, ама ја задржиле традицијата. И приказната продолжува, со целиот скопски дух. Ако сакате да го запознаете градот, прво навратете тука.

Прочитајте и...  Четири западни земји ја осудија Кина поради наметнување на свои закони на Хонгконг

Тетка Вера искрено нѝ вели дека таа не е како сопругот, како Жабарот, за да анимира „публика“, зашто знаете веќе, Жабарот беше разговорлив тип, скопска фаца и „најблизок извор на сите влади“, а таа е потивка и си ја гледа работата која знае да ја работи најдобро во свет – да подготвува вкусна храна од месо. Тетка Вера е чист пример дека зад секој успешен маж стои успешна жена.

Додека муабетевме, дегустравме ќебапи кои, освен најквалитетна комбинација на месо, имаат и тајни состојки. Зачините. А, за плескавицата „А-ла Жабар“, ќе ве оставиме лиги да ви потечат сè додека не ја пробате…

Прочитај повеќе

Се проверува одговорноста на пилотот во падот на пакистанскиот авион

Слободен печат

Шекеринска: Tезата „Ние сме НАТО” веќе не е парола, туку навистина е реалност

Слободен печат

Објавен повикот за технолошки развој за брзо прилагодување

Слободен печат

Францускиот авто – гигант затвора 15 илјади работни места

Слободен печат

ОН: Итно се потребни 2,4 милијарди долари помош за Јемен

Слободен печат

Брнс: Прелетот на воените авиони е гест преку кој што ви посакуваме добредојде како 30-та ченка на НАТО

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп влегува во „војна“ со Мадуро

Слободен печат

Твитер го сокри твитот на Трамп: Kога ќе почнат грабежите, ќе почне и пукањето

Слободен печат

Јоану: Кипар е единствената земја во ЕУ што тестираше 12 отсто од граѓаните за коронавирусот

Слободен печат

Вонредна состојба во неколку руски области заради шумските пожари

Слободен печат

Народна банка: Граѓаните и компаниите сè повеќе плаќања вршат преку кредитните трансфери и платежните картички

Слободен печат

Штип: Сите кои користеле превоз до конфекцијата со заразени лица да останат во самоизолација

Слободен печат