И мезе и оброк: Пилешки стапчиња

пилешко стапчиња кори
ФОТО: Pexels

Овие стапчиња се приготвуваат на многу лесен начин и не ви е потребна ни некоја посебна вештина, ни време. Можете да ги приготвите како мезе за пиво со гости или сами, или едноставно да си направите вкусен оброк. 

Потребни состојки:

– 500 г пилешко филе
– 2 јајца
– 1 лажица зачин
– 1 лажичка црн пипер
– 1 пакување кори

Подготовка:

Филето исечкајте го на коцки и соединете го со јајцата, зачинот и биберот. Корите поделете ги на половина и во секоја ставете од филот, па завиткајте ги да добиете форма на стапче. Печете во тавче подмачкано со малку масло, додека поруменат. Послужете ги со сос по избор.

Сосови што ги топат килограмите, а одлично се комбинираат со месо

Видео на денот