Хрватското МВР со сомнеж за пишувањето на Гардијан за насилство врз мигрантите

По веста на британски Гардијан, кој повикувајќи се на Данскиот совет за бегалци (ДРК) објави дека хрватската полиција тепала, ограбувала и сексуално злоставувала мигранти, се огласи Министерството за внатрешни работи на Хрватска.

„По изнесувањето на овие обвинувања Министерството за внатрешни работи веднаш покрена соодветни проверки на наводите затоа што нашиот интерес и цел е, од една страна, го отстраниме секој сомнеж за хрватските полицајци и од друга страна, да ги санкционираме и отстраниме неправилностите, докололку има такви“, објави хрватското Министерство за внатрешни работи.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Хрватската полиција обвинета за „ужасни“ напади врз мигранти на Балканската рута

 

Прочитајте и...  Наскоро во Македонија се очекува да пристигне лекот „Фавипиравир“

Поврзани вести

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Остави Коментар